Esam apkopojuši
interesantas idejas no ģimenēm, kā kvalitatīvi pavadīt brīvo laiku ar maziem
bērniem - tik daudz radošu lietu viņi ir izdomājuši!
Vai jums ir kādas jautras lietas, ko pievienot šim sarakstam? Droši raksti komentāros! :)
No dzimšanas līdz agrai bērnībai bērni izmanto savas maņas,
lai pētītu un mēģinātu izprast apkārtējo pasauli. Viņi to dara, taustot,
garšojot, smaržojot, redzot, kustoties un dzirdot.
Bērni un pat pieaugušie vislabāk mācās un saglabā visvairāk informācijas, ja viņi izmanto savas maņas. Daudzas no mūsu mīļākajām atmiņām ir saistītas ar vienu vai vairākām maņām, piemēram, vasaras nakts ugunskura smarža vai dziesma, kuru atceraties no bērnības. Tagad, kad jūsu nāsis un ausu bungādiņas tiek stimulētas ar šīm pazīstamajām smaržām un skaņām, jūsu smadzenes aktivizē šo īpašo laiku atmiņu uzplaiksnījumus.
Smadzeņu attīstībai ir ļoti svarīgi nodrošināt bērniem iespēju aktīvi izmantot savas maņas, iepazīstot pasauli ar "sensorām rotaļām" - tās palīdz veidot nervu savienojumus smadzeņu ceļos.
Tas sekmē bērna spēju veikt daudz sarežģītākus mācību uzdevumus un sekmē kognitīvo izaugsmi, valodas attīstību, lielo motoriku, sociālo mijiedarbību un problēmu risināšanas prasmes.
Mēs bieži runājam par piecām maņām. Tās ir:
Garša - stimulācija, kas rodas, kad mūsu garšas receptori reaģē uz ķīmiskajām vielām mutē.
Tauste - stimulācija, ko rada mūsu taustes receptori ādā, kas reaģē uz spiedienu, siltumu/aukstumu vai vibrāciju.
Smarža - stimulācija, ko izraisa ķīmisko vielu receptori augšējos elpceļos (degunā).
Redze - gaismas receptoru stimulācija mūsu acīs, ko mūsu smadzenes interpretē kā vizuālus attēlus.
Dzirde - skaņas uztveršana ar iekšējās auss mehānikas palīdzību.
Tomēr ir vēl divi citi aspekti, kurus mēs parasti palaižam garām:
Ķermeņa apzināšanās (pazīstama arī kā propriocepcija) - atgriezeniskā saite, ko mūsu smadzenes saņem no stiepšanās receptoriem mūsu muskuļos un spiediena receptoriem locītavās, kas ļauj mums sajust, kur mūsu ķermenis atrodas telpā.
Līdzsvars - iekšējās auss vestibulārās sistēmas stimulācija, kas mums norāda mūsu ķermeņa stāvokli attiecībā pret gravitāciju.
Tātad, kas ir sensorās rotaļas?
Jēdzienā sensorās rotaļas ietilpst jebkura darbība, kas stimulē maza bērna maņas: tausti, ožu, smaržu, garšu, kustības, līdzsvaru, redzi un dzirdi.
Sensorās aktivitātes veicina izpēti un dabiski rosina bērnus izmantot zinātniskus procesus, kamēr viņi rotaļājas, rada, pēta un atklāj. Sensorās aktivitātes ļauj bērniem pilnveidot dažādus sensorās informācijas sliekšņus, palīdzot smadzenēm izveidot spēcīgākus savienojumus, lai apstrādātu un reaģētu uz sensoro informāciju.
Piemēram, sākotnēji bērnam var būt grūti atbilstoši rotaļāties ar vienaudzi, ja apkārtējā vidē notiek citas lietas ar konfliktējošu troksni. Tomēr, izmantojot sensorās rotaļas, pētot skaņas un uzdevumus, bērns iemācās pielāgoties, lai spētu bloķēt troksni, kas nav svarīgs, un koncentrēties uz rotaļām ar vienaudzi.
Lūk, 5 iemesli, kāpēc sensorās rotaļas ir vērtīgas:
Katrs vecāks vai vecvecāks vēlas iepriecināt savu bērnu (vai mazbērnu) ar rotaļlietām, par kurām viņi būs sajūsmā. No otras puses, Jūs vēlaties piedāvāt bērnam izglītojošas rotaļlietas vai rotaļlietas, kas veicina Jūsu bērna attīstību.
Diemžēl viss nav tā, kā agrāk. Agrāk nebija daudz rotaļlietu, no kurām izvēlēties. Mūsdienās ir iespējams izvēlēties no tūkstošiem rotaļlietu, no kurām lielākā daļa nav izglītojošas; dažas pat nav drošas bērniem.
Taču ir kāda rotaļlieta, kura savu vērtību nav zaudējusi arī mūsdienās. Pareiz, Jūs uzminējāt - tie ir klucīši! Ja Jūs interesē, ko bērns iegūst spēlējoties ar klucīšiem, lasiet tālāk!
Viena no labākajām lietām spēlējoties ar klucīšiem ir tā, ka bērni var eksperimentēt jebkurā vecumā. Spēlēšanās ar klucīšiem, ne tikai mudina bērnus riskēt un risināt problēmas, bet jau agrā vecumā attīsta radošās prasmes. Klucīši sniedz Jūsu bērnam brīvību būvēt visu par ko vien viņa milzīgā iztēle ir spējusi izsapņot. Neatkarīgi no tā, vai bērns vēlas uzcelt torni, dzīvnieku vai automašīnu, klucīši ļauj mazajam arhitektam izpausties caur radošumu.
Jūs jautāsiet kā? Kad bērni rotaļājas ar klucīšiem, viņi uzdod jautājumus un dalās idejās, runā ar saviem vienaudžiem, vecākiem, auklīti, audzinātāju, skolotāju par to, ko ir uzcēluši. Tas paver iespējas labākai saziņai starp abām pusēm, bērniem mācoties jaunus vārdus un jēdzienus.
Turklāt pētījumi ir parādījuši, ka bērnu iesaistīšanās stāstos ar klucīšiem, kā arī vairāk laika pavadīšana spēlējot lomu spēles, ir būtiska bērnības attīstības sastāvdaļa.
Kad bērns paņem vienu klucīti un novieto to virs otra, viņš attīsta smalko motoriku un strādā pie roku-acu koordinācijas.
Viena klucīšu kraušana uz otra, lai izveidotu augstus torņus, māca bērniem par līdzsvaru un uztveri. Kad tornis apgāžas un kluči nokrīt visapkārt, bērns pieliecas, lai paceltu tos, tādejādi viņš strādā pie kopējās pietupšanās un piecelšanās motorikas.
Maziem bērniem un pirmsskolas vecuma bērniem dažas lietas ir svarīgākas par viņu smalkās un lielās motorikas attīstīšanu. Spēlēšanās ar klucīšiem, sagatavo bērnu pirmskolai, darbojoties ar rokām, tiek stiprināti kritsikie roku, kāju, pēdu muskuļi. Katru dienu neilgu laiku spēlējoties ar klučiem, bērns uzlabo savu motoriku.
Kad bērns spēlējas ar klučiem, viņš iepazīstas ar dažādiem jauniem jēdzieniem, kā formas, izmēri, mērījumi, garumi, salīdzinājumi, simetrijas, skaitļi un daļas.
Kā raksta Science Daily, pētnieki atklāja, ka prasme spēlēties ar klucīšiem, uzlabo matemātiskās prasmes. Mazi bērni, kas labāk prata atkārtot kluču struktūru, tika atzīti par labākiem agrīnā matemātikā. Rotaļu klučus vecāki un skolotāji visā pasaulē izmanto kā instrumentu, tādu matemātisko jēdzienu mācīšanai kā saskaitīšana, atņemšana, reizināšana un frakcijas.
Mēģinājums pārliecināt savu bērnu dalīties ar citiem, ir visu vecāku vissliktākais murgs, vai ne? Par laimi, klucīši ir vienkāršs veids, kā mudināt bērnu dalīties. Bērnam ir daudz vieglāk dalīties ar kaut ko tādu, kas viņam ir daudz (piemēram, klucīši), atšķirībā no figūriņām, kas viņiem ir tikai viena. Spēlējoties ar citiem bērniem, brāļiem, māsām, jūs varat mudināt savu mazo bērnu dalīties ar saviem klucīšiem. Jebkurā gadījumā bērnam būs jāmācās dalīties pirms došanās uz skolu; jūs taču nevēlaties, lai jūsu pirmklasnieka skolotājs jums pārmet, jo jūsu mazais skolēns neprot dalīties ar citiem bērniem!
Ir tik daudz lietu, ko bērni mācās no rotaļām ar klucīšiem, tāpēc ko jūs vēl gaidāt? Jūs varat iegādāties klucīšu komplektu, kas kļūs par ļoti īpašu jūsu bērnam vai arī no tiem varēs uzbūvēt visu, ko vien sirds kāro. Svarīgi ir tas, ka jūs pērkat bērniem drošus klucīšus.
Mēs esam radījuši jaunākāspaaudzes koka klucīšus – nostaļģiskajiem koka klucīšiem no Jūsu bērnības nu ir pieejama moderna inovācija ar mūsu rotaļīgajām 3D formām. Iztēle un dizains ir apvienojušies, lai radītu ideālus koka klucīšus!
Apskatiet mūsu interneta veikalu šodien, lai izvēlētos drošas un jautras rotaļlietas, kuras jūsu mazais iemīlēs uzreiz!
![]() |
![]() |