Sensorās rotaļas: atklājiet bērniem pētīšanas prieku!

10 Jautras un Radošas Pavasara Iedvesmotas Sensoro Rotaļu Idejas Bērniem

SENSORĀS KASTES PAVASARA ROTAĻĀM
Izveidojiet jautras un interaktīvas sensorās kastes, izmantojot tādus materiālus kā ziedi, zeme un ūdens, lai iesaistītu bērnu maņas un veicinātu izzināšanu.
PAVASARA SENSORĀS AKTIVITĀTES ĀRĀ
Mudiniet bērnus pētīt dabu un sadarboties ar to, iekļaujot rotaļnodarbībās tādas sensorās aktivitātes kā dārzkopība, dabas velšu meklēšana un pastaigas svaigā gaisā.
PAVASARA SENSORĀS MĀKSLAS AKTIVITĀTES
Palīdziet bērniem atraisīt savu radošumu ar pavasara iedvesmotām mākslas un sensorām aktivitātēm, piemēram, ziedu vainagu veidošanu, gleznošanu ar dabas materiāliem un sensoro kolāžu veidošanu.
SENSORĀS ROTAĻAS AR PĀRTIKU
Iekļaujiet sensorās rotaļas maltītes laikā, ieviešot jautras un saistošas aktivitātes, piemēram, ēdamu ziedu gatavošanu, augļu un dārzeņu zīmogošanu un sensoros smūtijus.
DIY PAVASARA SENSORĀS ROTAĻLIETAS
Veiciniet bērnu iztēli un radošumu, izgatavojot DIY sensorās rotaļlietas, izmantojot tādus materiālus kā spalvas, pom-poms un otrreiz pārstrādātus materiālus.
Tālāk sīkāk aplūkosim iepriekšminētās pavasara iedvesmotas sensorās rotaļu idejas.
1. Sensorās kastes pavasara rotaļām
Sensorās kastes ir lielisks veids, kā iesaistīt bērnu maņas un veicināt izzināšanu. Pavasara iedvesmotai sensorai kastei var izmantot tādus materiālus kā ziedi, zeme un ūdens, lai radītu jautru un interaktīvu rotaļu pieredzi. Vispirms piepildiet lielu tvertni ar zemi vai smiltīm un pievienojiet tādus priekšmetus kā ziedi, lapas un mazi dārza instrumenti, lai izveidotu mini dārzu. Mudiniet bērnus rakt, stādīt un laistīt puķes un vērojiet, kā atdzīvojas viņu zinātkāre un iztēle. Varat izveidot arī ūdens sensorās kastes, piepildot trauku ar ūdeni un pievienojot tādus priekšmetus kā gumijas pīles, laiviņas un ūdens pērlītes, lai radītu jautru un interaktīvu rotaļu pieredzi.
2. Āra pavasara sensorās aktivitātes
Pavasara sezona ir lielisks laiks, lai kopā ar bērniem dotos ārā un iepazītu dabu. Jūs varat iesaistīt viņu maņas un veicināt mācīšanos, iekļaujot rotaļās tādas sensorās aktivitātes kā dārzkopība, atkritumu medības un pastaigas dabā. Vispirms kopā ar bērniem iestādiet nelielu dārziņu un mudiniet viņus izpētīt augsnes un augu dažādās tekstūras un smaržas. Varat arī doties pastaigā dabā un mudināt viņus atrast dabā dažādas tekstūras un krāsas, piemēram, gludus akmeņus vai krāsainus ziedus. Vēl viena jautra aktivitāte ir izveidot pavasara tēmai veltītu medību sarakstu, kurā bērni var meklēt dažādus priekšmetus, piemēram, ziedus, lapas un citas dabā atrodamas lietas.
3. Pavasara mākslas un sensorās aktivitātes
Pavasaris ir lielisks laiks, lai atraisītu bērna radošumu ar mākslas un sensorām aktivitātēm. Jūs varat sākt ar ziedu vainagu veidošanu, izmantojot īstus vai mākslīgus ziedus, kas ir lielisks veids, kā veicināt bērnu radošumu, vienlaikus iepazīstinot viņus ar dažādiem ziedu veidiem. Vēl viena jautra aktivitāte ir gleznošana ar dabu, kurā bērni kā otas var izmantot dabas materiālus, piemēram, lapas un ziedus. Varat arī mudināt bērnus veidot sensorās kolāžas, izmantojot tādus materiālus kā salvešpapīrs, spalvas un citus tekstūras priekšmetus.
4. Sensorās rotaļas ar pārtiku
Sensoro rotaļu iekļaušana ēdienreizēs ir lielisks veids, kā rosināt bērnus izmēģināt jaunus ēdienus un attīstīt savas maņas. Iesākumā varat izveidot ēdamus ziedus, izmantojot tādus augļus un dārzeņus kā zemenes, gurķi un burkāni. Varat arī rosināt bērnus gatavot sensoros smūtijus, pievienojot dažādus augļus un dārzeņus un ļaujot viņiem sajaukt sastāvdaļas kopā. Vēl viena jautra aktivitāte ir augļu un dārzeņu apgleznošana, kad bērni var mērcēt augļus un dārzeņus, piemēram, ābolus un kartupeļus, krāsā un veidot unikālus un krāsainus zīmējumus.
5. DIY pavasara sensorās rotaļlietas
Veiciniet bērna iztēli un radošumu, izgatavojot DIY sensorās rotaļlietas, izmantojot tādus materiālus kā spalvas, pom-poms un otrreizēji pārstrādātus materiālus. Jūs varat sākt ar sensorās pudeles izgatavošanu, izmantojot plastmasas pudeli, kas piepildīta ar tādiem priekšmetiem kā ūdens, spīdumi un mazas rotaļlietas. Vēl viena jautra aktivitāte ir sensorā maisiņa izgatavošana, izmantojot plastmasas maisiņu, kas piepildīts ar tādiem priekšmetiem kā matu želeja, pērlītes un fliteri. Varat arī izgatavot sensorās tāfeles, izmantojot tādus materiālus kā smilšpapīrs, burbuļplēve un auduma atgriezumi, lai radītu dažādas tekstūras un sensoro pieredzi.
6. Sensorās rotaļas ar ūdeni
Pavasaris ir lielisks laiks, lai bērna sensorajās aktivitātēs iekļautu rotaļas ar ūdeni. Jūs varat uzstādīt ūdens galdu vai bērnu baseinu, kas piepildīts ar ūdeni, un pievienot tādus priekšmetus kā sūkļi, krūzītes un dažādas ūdens rotaļlietas, lai bērni varētu tās izpētīt. Varat ūdenim pievienot arī pārtikas krāsvielas vai smaržas, lai radītu papildu sensorās sajūtas. Ūdens rotaļas var palīdzēt attīstīt bērnu motoriku, roku un acu koordināciju un valodas prasmes.
7. Pavasara sensorās pastaigas
Dodieties ar savu bērnu sensorā pastaigā, lai iepazītu dabu un iesaistītu savas maņas. Jūs varat mudināt viņus meklēt dažādas tekstūras, smaržas un krāsas, kā arī vākt tādus priekšmetus kā lapas, ziedus un akmeņus, lai tos paņemtu līdzi un pētītu tālāk. Varat arī pievienot tādas aktivitātes kā dabas objektu medības vai izveidot sajūtu karti ar dažādiem skatiem un skaņām, ko bērns sastaps pastaigas laikā.
8. Sensorās spēles ar gaismu un ēnu
Veiciniet bērna gaismas un ēnu izpēti, izveidojot sensorās gaismas kasti vai ēnu leļļu teātri. Var izmantot kartona kasti vai gaismas galdu un pievienot tādus priekšmetus kā caurspīdīgas krāsainas figūras, krelles vai tekstūras materiālus, ko bērni var izpētīt. Var izmantot arī lukturīti vai lampu, lai radītu dažādas ēnas un mudinātu bērnus pašiem veidot ēnu leļļu izrādes.
9. Pavasara sensorās kastes idejas
Sensorās kastes ir lielisks veids, kā iesaistīt bērnu maņas un radošumu. Jūs varat izveidot pavasara tematikas sensorās tvertnes, izmantojot tādus materiālus kā kaltēti ziedi, krāsaini turku zirņi vai varavīksnes rīsi. Varat arī pievienot dažādus priekšmetus, piemēram, plastmasas kukaiņus, mini dārza darbarīkus vai mazas dzīvnieku figūriņas, ko bērni var izpētīt. Sensorās kastes var palīdzēt attīstīt bērnu sīko motoriku, problēmu risināšanas prasmes un iztēli.
10. Sensorās spēles ar smaržām
Pavasaris ir lielisks laiks, lai bērna sensorās rotaļās ieviestu smaržas. Jūs varat izveidot sensorās tvertnes, izmantojot dažādas smaržas, piemēram, lavandas, piparmētru vai citronu, vai pagatavot smaržīgu rotaļu mīklu, izmantojot ēteriskās eļļas. Varat arī rosināt bērnus iepazīt dažādus aromātus, izmantojot tādus priekšmetus kā smaržīgie marķieri, sveces vai smaržu difuzori. Sensorās spēles ar smaržām var palīdzēt attīstīt bērnu valodas un kognitīvās prasmes, kā arī veicināt relaksāciju un mazināt stresu.
BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI PAR SENSORAJĀM ROTAĻĀM:
Kas ir sensorās spēles un kāpēc tās ir svarīgas bērniem?
Sensoro rotaļu jēdziens ir jebkura darbība, kurā tiek iesaistītas bērna maņas, tostarp taustes, redzes, skaņas, garšas un smaržas sajūtas. Sensorās rotaļas ir svarīgas bērniem, jo tās palīdz attīstīt viņu izziņas, valodas un sociālās un emocionālās prasmes, kā arī radošumu un iztēli.
Kā es varu iekļaut sensorās rotaļas sava bērna ikdienā?
Jūs varat iekļaut sensorās rotaļas sava bērna ikdienas rutīnā, piedāvājot viņam dažādus materiālus un aktivitātes, kas iesaista viņa maņas. Piemēram, jūs varat nodrošināt bērnu ar sensorām kastēm, vest viņu pastaigās dabā vai aicināt viņu piedalīties mākslas un sensorās aktivitātēs.
Kādi ir āra sensoro rotaļu sniegtie ieguvumi?
Āra sensorās rotaļas sniedz bērniem iespēju pētīt dabu un iesaistīties tajā, kas var palīdzēt veicināt viņu fizisko un garīgo veselību, kā arī radošumu un iztēli.
Vai sensorās spēles var palīdzēt bērniem ar īpašām vajadzībām?
Jā, sensorās rotaļas var būt īpaši noderīgas bērniem ar īpašām vajadzībām, tostarp bērniem ar autismu vai sensorās attīstības traucējumiem. Sensorās rotaļas var palīdzēt nodrošināt šiem bērniem drošu un nomierinošu vidi, kurā viņi var pētīt un izmantot savas maņas.
Kādas ir sensorās rotaļas zīdaiņiem?
Zīdaiņu sensorās rotaļu aktivitātes ir, piemēram, laiks gulēšanaiuz vēdera, dažādu tekstūru izpēte ar rokām un kājiņām un rotaļas ar mīkstām rotaļlietām vai pūkainiem dzīvnieciņiem.
Kā padarīt sensorās rotaļas bērnam drošas?
Jūs varat padarīt sensorās rotaļas drošas savam bērnam, visu laiku viņu uzraugot, nodrošinot, ka izmantotie materiāli ir piemēroti bērna vecumam un nav toksiski, un pārbaudot, vai tajās nav potenciālu risku, piemēram, aizrīšanās riski vai asas malas.
Kādas ir sensoro rotaļu idejas bērniem ar alerģijām vai jutīgumu?
Sensoro rotaļu idejas bērniem ar alerģijām vai jutīgumu ietver hipoalerģisku materiālu, piemēram, kokvilnas bumbiņu vai dabīgu materiālu, piemēram, smilšu, ūdens vai dubļu, izmantošanu.
Vai sensorās rotaļas var palīdzēt manam bērnam emocionāli regulēt emocijas?
Jā, sensorās rotaļas var būt lielisks līdzeklis, lai veicinātu bērnu emocionālo regulāciju un mazinātu stresu. Sensorās rotaļas var nodrošināt mierīgu un nomierinošu vidi, kurā bērni var pētīt un izmantot savas maņas.
Cik bieži man vajadzētu iekļaut sensorās rotaļas sava bērna ikdienā?
Jūs varat iekļaut sensorās rotaļas sava bērna ikdienā tik bieži, cik vēlaties, atkarībā no viņa interesēm un attīstības vajadzībām. Sensorās rotaļas var būt ikdienas vai iknedēļas aktivitātes atkarībā no bērna grafika un vēlmēm.
Kādas ir citas pavasara iedvesmotas sensorās rotaļu idejas bērniem?
Citas pavasara iedvesmotas sensorās rotaļu idejas bērniem ietver putnu barotavu izgatavošanu, ziedu mandalu veidošanu un pašdarinātu burbuļu gatavošanu, izmantojot dažādus aromātus un krāsas.
Lieldienu Aktivitātes Bērniem

1. Sensorā kaste ar Lieldienu olām. Izveidojiet sensorās kastes, kas piepildītas ar dažādu krāsu un izmēru plastmasas vai koka Lieldienu olām. Lai aktivitāti padarītu saistošāku, varat pievienot citus Lieldienu tematikas priekšmetus, piemēram, pasteļkrāsas bumbiņas vai sasmalcinātu papīra zāli. Bērni var šķirot olas pēc krāsas vai lieluma, skaitīt tās vai pat veidot no tām rakstus. Šī aktivitāte palīdz attīstīt bērnu sīko motoriku un roku-acu koordināciju.
2. Lieldienu olu medības. Lieldienu olu medības ir klasiska aktivitāte, kas patīk visu vecumu bērniem. Paslēpiet īstās, koka vai plastmasas Lieldienu olas pa māju vai ārā un ļaujiet bērnam tās meklēt. Šī aktivitāte palīdz attīstīt bērnu motoriku un rosina viņus pētīt apkārtējo vidi.
3. Olu krāsošana. Olu krāsošana ir jautra un radoša aktivitāte, ko bērni var veikt pieaugušo uzraudzībā. Cieti vārītu olu krāsošanai var izmantot dabīgas krāsvielas vai krāsas. Bērni var izmantot savu iztēli, lai radītu dažādus rakstus un zīmējumus uz olām. Šī aktivitāte palīdz attīstīt viņu radošumu un sīko motoriku.
4. Lieldienu sensorās pudeles. Izveidojiet sensorās pudeles ar Lieldienu tematiku, piepildot plastmasas pudeles ar tādiem priekšmetiem kā Lieldienu zāle, plastmasas Lieldienu olas vai mazas zaķu figūriņas. Lai pudeles būtu vizuāli pievilcīgākas, tām var pievienot arī mirdzumus vai fliterus. Bērni var sakratīt pudeles un vērot, kā tajās esošie priekšmeti kustas. Šī darbība palīdz attīstīt bērnu vizuālās novērošanas prasmes un ir arī ļoti relaksējoša.
5. Zaķu lēcienu spēle. Izveidojiet spēli, kurā bērni izliekas par zaķiem, kas lēkā no vienas vietas uz otru. Kā lēkāšanas vietas var izmantot hula apļus vai ar krītu uzzīmētus apļus uz zemes. Var pievienot arī mūziku, lai spēli padarītu jautrāku. Šī aktivitāte palīdz attīstīt bērnu motoriku un koordināciju.
6. Lieldienu tematikas rotaļu mīkla. Izgatavojiet Lieldienu tematikas mīklu, parastās mīklas receptei pievienojot pasteļkrāsu pārtikas krāsvielas. Var pievienot arī mirdzumus vai mazas plastmasas Lieldienu olas, lai padarītu to krāšņāku. Bērni var izmantot savu radošumu, lai no mīklas veidotu dažādas formas un figūras. Šī aktivitāte palīdz attīstīt viņu sīko motoriku un radošumu.
Lieldienas ir lielisks laiks, lai iesaistītu bērnus jautrās un rosinošās sensorās aktivitātēs, kas palīdz attīstīt viņu prasmes un radošumu.
‼️ Neaizmirstiet uzraudzīt bērnus sensorās spēles laikā un pārliecinieties, ka izmantotie materiāli ir droši viņu vecuma grupai ‼️
Idejas sensorām rotaļām nedēļas nogalē

Izbaudiet nedēļas nogali kopā ar saviem mazajiem!
Piedāvājam idejas sensorām rotaļām nedēļas nogalē 2-6 gadus veciem bērniem.
🌻Sensorās kastes: Piepildiet trauku ar sensoriem materiāliem, piemēram, krāsotiem vai nekrāsotiem turku zirņiem, rīsiem, pupiņām vai smiltīm, un pievienojiet dažādus priekšmetus, piemēram, figūriņas, piederumus vai formas, lai bērni varētu tos izpētīt un ar tiem spēlēties.
🌻 Spēļu mīkla: Izgatavojiet pašgatavotu spēļu mīklu un sagādājiet bērniem dažādus instrumentus, piemēram, cepumu formiņas, rullīšus un plastmasas nažus, lai viņi varētu darboties ar mīklu un veidot dažādas formas.
🌻 Ūdens rotaļas: Izveidojiet ūdens galdu vai trauku ar ūdeni un ļaujiet bērniem spēlēties ar dažādiem priekšmetiem, piemēram, sūklīšiem, krūzītēm un ūdens rotaļlietām.
🌻 Ledus rotaļas: Iesaldējiet nelielas rotaļlietas vai priekšmetus ledus gabaliņos, pēc tam iedodiet bērniem siltu ūdeni vai sāli, lai izkausētu ledu un atklātu, kas ir iekšpusē.
🌻 Tekstūru kolāžas: Savāciet dažādus materiālus, piemēram, salvešpapīru, auduma atgriezumus un spalvas, un aiciniet bērnus veidot kolāžas, pielīmējot materiālus uz papīra vai kartona.
🌻 Sensorās pudeles: Piepildiet caurspīdīgas plastmasas pudeles ar dažādiem sensoriem materiāliem, piemēram, spīdumiem, ūdeni un pērlītēm, un ļaujiet bērniem pudeles kratīt un pētīt.
🌻 Pastaiga dabā: Izejiet pastaigā ārā un mudiniet bērnus aptaustīt, sajust smaržu un vērot dažādus dabas objektus, piemēram, sniegu, lapas, akmeņus un koku zariņus.
🌻 Smaržīgas rotaļas: Pievienojiet dažādas smaržas, piemēram, kanēļa, vaniļas vai lavandas, sensoriem materiāliem, piemēram, spēļu mīklai vai rīsiem, lai bērni varētu sajust un izpētīt to smaržu.
‼️ Neaizmirstiet uzraudzīt bērnus sensorās spēles laikā un pārliecinieties, ka izmantotie materiāli ir droši viņu vecuma grupai ‼️
Kāpēc vajadzētu mācīt bērniem par bitēm?
Bites ir vieni no svarīgākajiem iemītniekiem uz mūsu Planētas. Patiesībā bites ir atbildīgas par gandrīz katru trešo pārtikas produktu, ko mēs apēdam! Bez šiem svītrainajiem kukaiņiem mums būtu nopietnas problēmas. Tas nozīmē, ka mūsu uzdevums ir tās aizsargāt un mācīt to darīt arī nākamajām paaudzēm. Apskatīsim dažus iemeslus.
BĒRNI IR NĀKOTNE
Kļūstot vecākiem, mūsu bērniem būs jāveido pasaule ap sevi. Mācīt viņiem cienīt un rūpēties par bitēm, kas ir atbildīgas par tik daudzu augu dzīvi uz Zemes, ir svarīgs solis, lai palīdzētu viņiem veidot labāku nākotni. Un, sākot šīs mācības, jūs rādīsiet lielisku piemēru saviem bērniem. Galu galā viņi vispirms mācās no vecākiem un skolotājiem. Jūs varētu būt tie, kas viņiem palīdzēs saprast, kāpēc bites ir tik svarīgas.
Ar praktisku izglītošanu un dažiem jautriem uzdevumiem jūs un jūsu bērni būsiet ceļā uz to, lai palīdzētu bitēm daudzus gadus uz priekšu.
CIEŅA PRET MŪSU DŪCOŠAJIEM DRAUGIEM
Bērniem var rasties bailes no bitēm, jo tās dzeļ. Lai gan ir svarīgi cienīt bites un rūpēties par tām, bailēm no tām nav jābūt daļai no šī jautājuma. Patiesībā bailes no bitēm nākotnē var pat kaitēt. Labākais līdzeklis pret bailēm ir izglītošana. Iepazīstot bites, jūsu bērni var sākt saprast, ka šīs sīkās radības ir daudz vairāk nekā tikai dūcoši, dzeloši kukaiņi. Tās palīdz mums nodrošināt ziedus, medu, augļus, dārzeņus un daudz ko citu.
IEDVESMOJIET BĒRNUS MĪLĒT BITES UN DABU
Iedvesmojot bērnus mīlēt bites un dabu, ne tikai bagātina bērnu dzīvi, bet arī palīdz nodrošināt vides aizsardzību nākamajām paaudzēm. Tāpēc viens no maniem mīļākajiem visu laiku citātiem ir šāds:
"Mācīt bērnam neuzkāpt uz kāpura ir tikpat svarīgi gan bērnam, gan kāpuram." /Bradley Millar/
Un es piekrītu kinorežisora un producenta Luija Švarcberga vārdiem:
"Skaistums un vilinājums, manuprāt, ir dabas instruments izdzīvošanai, jo mēs aizsargāsim to, ko iemīlēsim."
Kā mēs varam palīdzēt bērniem iedvesmoties rūpēties un mīlēt savvaļas dzīvniekus? Katrs bērns ir atšķirīgs, bet manas idejas izriet no manas pieredzes, dažas no kurām es atspoguļošu tālāk.
6 VEIDI, KĀ IEDVESMOT BĒRNUS IEMĪLĒT BITES UN DZĪVO DABU
1. IZVEIDOJIET BIŠU STŪRĪTI SAVĀ DĀRZĀ
- Kopīgi izveidojiet bišu un apputeksnētāju dārzu. Iestādiet timiānu, salviju un lavandu. Pavasarī bites būs priecīgas par krokusiem, muskarēm, baltajiem vizbuļiem un Bētlemes zvaigznēm. Tā ir lieliska iespēja veidot tiešu saikni starp pārtiku, ko mēs ēdam, un dzīvniekiem (jo īpaši bitēm un citiem apputeksnētājiem), kas palīdz nodrošināt pārtiku uz mūsu šķīvja. Tas ir arī viens no labākajiem veidiem, kā iedvesmot bērnus iemīlēt bites. Būs jautri plānot un izveidot stūrīti dārzā, pēc tam, dārzam augot, vērot, kā dažādas bites apmeklē ziedus.
- Izveidojiet bišu (kukaiņu) "viesnīcu" vientuļajām bitēm. Atcerieties, ka "viesnīcām" nav jābūt greznām vai dārgām, taču neizmantojiet plastmasu vai stiklu (šie materiāli var izraisīt kondensāciju, mitrumu un pelējumu) vai metālu. Visvienkāršāk ir savākt dažas dobas niedres un zariņus, cieši sasiet tos kopā un novietot saulainā vietā. Apkārt “viesnīcai” var izkaisīt dažus atsevišķus dobus kociņus, lai bitēm, kas parasti neligzdo grupās, būtu vieta.
- Aprunājieties ar biškopi, lai bērns varētu tuvāk ielūkoties bišu dzīves norisēs un iepazīt biškopja profesiju, variet apmeklēt kādu no Latvijas biškopības saimniecībām. Apmeklējuma laikā varēsiet tuvāk iepazīt bišu dravu un ielūkoties bišu dzīvē, uzzināt par bišu lomu dabas norisēs un to pozitīvo ietekmi uz cilvēka dzīvi un veselību, tuvāk iepazīsiet bišu dzīves norises: bišu izskatu, saimes dzīves un hierarhijas modeli. Biškopis varēs jums daudz pastāstīt par aizraujošo medus bišu pasauli.
2. DODIETIES ĀRĀ UN VĒROJIET DABU
- Dodieties ar bērniem kopīgās dabas pastaigās - nekas nav labāks par pastaigām dārzā, laukos, mežā vai parkā. Pastaigu laikā var runāt visdažādākajām tēmām (kas ir svarīgas trīs, četrus, piecus utt. gadus veciem bērniem!), ik pa brīdim var apstāties un aplūkot dažādas lietas - putnu ligzdu dzīvžogā vai pūkainu kāpuru uz zieda kāta. Iespējams, ka gliemezis būs jāglābj no briesmām tikt saspiestam zem kājām, vai arī var apbrīnot kādu vaboli tās košās krāsas dēļ. Var saskaitīt mārītes punktiņus un klausīties putnus dziesmās un mēģināt atpazīt tās īpašnieku. Bērnam paaugoties arī būs pietiekama motivācija pašam vērot dabu. Atceros, ka bērnībā es stundām ilgi varēju sēdēt un vērot, kā kamene ielido un izlido no jaunās ligzdas, ko viņa bija ierīkojusi pamestā peles alā zem mūsu dzīvžoga.
- Pievienojiet zinātni! Piemēram, pierakstiet un identificējiet, kuras bites apmeklē kurus ziedus un pārtikas kultūras. Paņemiet lielu plastmasas riņķi un saskaitiet, cik daudz bišu var redzēt riņķī. Izmēģiniet to darīt vairākos dažādos biotopos un salīdziniet tos.
3. IENESIET DABU MĀJĀS
- Dabu var apbrīnot arī mājās no bilžu grāmatām un meklējot skaistus attēlus internetā vai izvietojot plakātus guļamistabā. Mūsdienās bērniem ir pieejamas arī izglītojošas puzzles, grāmatas ar bišu tematiku. Tīmeklī var atrast daudz bezmaksas izdrukājamus materiālus un aktivitāšu lapas.
- Interesants veids kā mācīties par bišu dzīvi ir sensorās rotaļas. Izmantojiet rotaļu mīklu un veidojiet bišu figūras, ziedus, bišu šūnas. Ļaujiet bērnu pirkstiņiem darboties ar krāsotiem zirņiem dzeltenā, melnā, zaļā un brūnā krāsā. Šādā veidā bērni ne tikai mācīsies par bitēm un dabu, bet arī attīstīs sīko motoriku un iztēli.
- Vai arī izmēģiniet radošas aktivitātes, piemēram, gleznošanu, krāsošanu un rokdarbus: izveidojiet piekarināmu biti, fotografējiet vai izdrukājiet bišu attēlus, lai izveidotu bišu kalendāru, atbilstošu kartiņu spēli vai puzli, vai izgatavojiet ar rokām darinātas dzimšanas dienas kartītes ar bišu tematiku.
- Iekārtojiet mācību galdu vai plauktu un izvietojiet interesantus priekšmetus, kas savākti pastaigās vai dārzā: piemēram, tukšu gliemeža čaulu, putna spalvu, priežu čiekurus, neparastus akmeņus. Tie ir lieliski piemēroti sarunām, un var būt jautri pavadīt laiku, atpazīstot savāktos priekšmetus.
4. IEPAZĪSTIET BITES UN UZZINIET PAR BITĒM UN SAVVAĻAS DZĪVNIEKIEM, KĀ ARĪ PAR TO NOZĪMI.
- Daba ir skaista un cienījama pati par sevi. Ir svarīgi bērniem to mācīt. Bet ir arī noderīgi mācīt bērniem, kāda ir bišu vērtība cilvēcei - runājot par bitēm, par to, kā tās apputeksnē mūsu pārtikas kultūras un ziedus.
- Pārrunājiet ar bērnu, ko dienā esat ēduši un kam bija nepieciešama mūsu bišu un citu apputeksnētāju palīdzība. Ābolu pīrāgs, zemeņu saldējums, melleņu smalkmaizītes, pupiņas, tomātu kečups.....vai varbūt medus (lai pagatavotu kilogramu medus, ir nepieciešams, lai 556 medus bites apmeklētu 2 miljonus ziedu!)
- Veidojiet dabas dienasgrāmatu.
5. ESIET RADOŠI
- Izrotājiet krūzītes, lai tās izskatītos kā bites.
- Paņemiet krāsas un zīmuļus un izveidojiet mākslas darbus, ko pielikt pie sienas!
- Izveidojiet savas grāmatzīmes ar bišu tematiku!
- Izveidojiet kolāžu, izmantojot žāvētus ziedus, kas patīk bitēm, un piestipriniet to pie sienas.
- Sarīkojiet bišu tērpu ballīti.
6. CITAS AKTIVITĀTES DABĀ
- Dodieties makšķerēt, vāciet rudens lapas, lai tās vēlāk apgleznotu, izmantojiet ozolzīles un to cepurītes, lai izveidotu dažādus dzīvnieciņus, izveidojiet savu "dabas dienasgrāmatu", vāciet spalvas un gliemežvākus, apgleznojiet oļus – to visu var darīt kopā ar bērniem!
- Pavasarī variet iestādīt kādu augu un vērot, kā tas aug, mērīt to un redzēt, kā tas mainās dienu no dienas.
Laukos, dārzā, parkā, pludmalē, mežā - tas viss var būt lielisks resurss aktivitātēm un rotaļām ar dabas tematiku.
Tāpēc, neatkarīgi no tā, vai esat skolotājs, vecāks vai audzinātājs, iedvesmot bērnus mīlēt bites nav nemaz tik sarežģīti, un tam nav nepieciešama milzu naudu. Bites ir apbrīnojamas, un galu galā no tā iegūs gan bērni, gan viņu bērni! Mēs taču vēlamies, lai viņi redzētu savvaļas ziedu pļavas, krāsainus dārzus un garšīgus augļus un dārzeņus? Es esmu pārliecināta, ka vēlamies!
Kā Palielināt Bērna Uzmanības Noturību
Daudziem maziem bērniem grūtības sagādā uzmanības
koncentrēšana, spēja ilgstoši koncentrēties un pievērst uzmanību kādam
uzdevumam. Tā ir svarīga dzīves prasme, un jo agrāk bērns iemācās fokusēties,
jo labāk.
Tiek uzskatīts, ka 4-5 gadus vecs bērns spēj koncentrēties vidēji 5-20 minūtes atkarībā no aktivitātes. Tomēr jāatceras, ka uzmanība nav nemainīga. Bērnu koncentrēšanās mainās visas dienas garumā, sākot no rīta, dienas vidū un beidzot ar laiku pirms diendusas vai pirms gulētiešanas.
Ja cenšaties uzlabot bērna uzmanību un koncentrēšanās spējas, iepazīstieties ar šiem padomiem, kā uzlabot bērna uzmanības noturību.
Šajā rakstā pievērsīsimies tam, kā uzlabot bērna uzmanību, piedāvājot dažus noderīgus ieteikumus, kas palīdzēs uzlabot bērna koncentrēšanās spējas.
Novērsiet traucējošos faktorus
Neatkarīgi no tā, kādam uzdevumam bērnam jākoncentrējas, ir svarīgi novērst pēc iespējas vairāk traucējošu faktoru. Arī mums, pieaugušajiem, ir grūti koncentrēties, ja apkārt ir traucējoši faktori. Maziem bērniem tas ir vēl grūtāk, jo viņiem vēl nav attīstīta spēja ilgstoši koncentrēties.
Tipiski traucējoši faktori var būt, piemēram, fonā ieslēgts televizors, piekļuve internetam, kurā viņi pārlūko vai spēlē spēles, nevis koncentrējas uz uzdevumu. Arī pārāk daudz cilvēku, kas atrodas tuvumā un iesaistās sarunās, noteikti var novērst uzmanību.
Ja novēršat traucējošos faktorus, tas palīdz bērnam koncentrēties uz jebkuru uzdevumu, kas ir viņa priekšā. Ja nav nekā cita, kas piesaistītu bērna uzmanību, viņam nav citas iespējas, kā tikai koncentrēties uz to, ko viņš dara.
Izmantojiet bērna intereses
Sasaistiet pirmsskolas vecuma bērnu attīstības aktivitātes ar to, kas interesē jūsu bērnu. Integrējiet rotaļu un radošumu aktivitātēs. Bērnu koncentrēšanās tiek uzlabota, ja aktivitātes ir saistītas ar kaut ko, kas viņiem personīgi ir svarīgs, un palielina viņu interesi.
Regulāri veiciet pārtraukumus
Ja bērns ir iesaistīts konkrētā uzdevumā vai darbībā, kas ilgst vairākas stundas vai ilgāk, noteikti ieplānojiet īsus pārtraukumus, jo šie pārtraukumi faktiski uzlabo bērna spēju labāk koncentrēties, kad viņš atgriežas pie uzdevuma.
Jo ilgāk bērns nodarbojas ar kādu darbību bez pārtraukuma, jo vairāk sāk aizklīst domās un jo mazāk koncentrējas. Pārtraukumiem ir jābūt tikai aptuveni piecas minūtes ilgiem, lai atsvaidzinātu domas un uzlabotu spēju koncentrēties.
Dodiet bērnam
puzles un spēles
Mūsdienās ir pieejamas daudzas aizraujošas puzles un spēles, kas ir arī izglītojošas un uzlabo bērna atmiņu un koncentrēšanās spējas. Vienmēr ir vieglāk koncentrēties uzdevumam, ja tas ir jautrs, nevis ikdienišķs, monotons un garlaicīgs.
Puzles vienmēr ir noderīgas koncentrēšanās spēju uzlabošanai un telpisko iemaņu attīstīšanai. Jūs varat iegādāties dažādas spēles, piemēram, kāršu spēles, kas paredzētas bērna atmiņas uzlabošanai. Lai attīstītu labu atmiņu, smadzenēm ir jāiemācās fokusēties un koncentrēties, lai spētu iedzīvināt atmiņu un šo atmiņu pēc tam atcerēties.
Puzļu un spēļu lieliskā priekšrocība ir tā, ka tajās var iesaistīties arī citi ģimenes locekļi, tāpēc bērnam ne vienmēr ir sajūta, ka viņš darbojas viens, tomēr viņš joprojām mācās uzlabot savas koncentrēšanās spējas.
Ierobežojiet elektronisko ierīču izmantošanas laiku
Lai gan elektroniskajām ierīcēm, piemēram, datoriem, viedtālruņiem un planšetdatoriem, noteikti ir sava vieta mūsu dzīvē un tie var būt nenovērtējami palīglīdzekļi bērna izglītošanā, pārāk daudz laika, ko bērns pavada izmantojot elektroniskās ierīces, var izraisīt uzmanības samazināšanos.
Šajās ierīcēs ir ne tikai daudz traucējošu faktoru, bet arī pārāk bieža atrašanās pie elektroniskajiem ekrāniem un iespējamais acu nogurums var radīt kaitīgu ietekmi, kas pēc kāda laika var novest pie nespējas koncentrēties uz kādu uzdevumu.
Sadaliet uzdevumus vieglāk veicamos fragmentos
Labāks veids, kā organizēt uzdevumus, uz kuriem bērnam jākoncentrējas, ir sadalīt uzdevumu mazākos fragmentos, ja tas ir iespējams. Tā vietā, lai stundām ilgi nodarbotos ar vienu garu darbību vai uzdevumu, sadaliet to pa daļām, lai bērns stundām ilgi nedarītu vienu un to pašu.
Dažādība kopā ar pārtraukumiem ļauj cilvēkam noturēt koncentrēšanos uz uzdevumiem, ar kuriem viņš nodarbojas. Ikvienam cilvēkam, neatkarīgi no tā, cik vecs viņš ir, kļūst garlaicīgi darīt vienu un to pašu atkal un atkal.
Iekļaujiet fiziskās aktivitātes
Bērniem, kuriem ir grūtības ar uzmanības koncentrēšanu, bieži vien veicas labāk, ja viņiem tiek doti īsi pārtraukumi aktīvām rotaļām. Pārtraukums, lai izlēkātos uz vingrošanas bumbas, mācīšanās sadalīšana pa fragmentiem un rotaļu laiks ārā, kā arī ātra stiepšanās vai lēkāšanas pauzes var palīdzēt bērniem ar uzmanības traucējumiem saglabāt koncentrēšanos. Arī 15 minūšu aktīva rotaļāšanās pirms sarežģīta uzdevuma var palīdzēt bērnam saglabāt lielāku uzmanību.
Atvērtā tipa (open end) rotaļlietu priekšrocības
KAS IR ATVĒRTĀ TIPA (OPEN END) ROTAĻLIETAS UN KĀPĒC TĀS IR NODERĪGAS?
"Kas padara rotaļlietu par "atvērtu"?" "Kāds ir uzskats par atvērtā tipa rotaļlietām?" un "Kādēļ tām ir būtiska nozīme?" Šie ir daži no jautājumiem, kurus man bieži uzdod. Atvērtās rotaļlietas veicina radošumu, izdomu un attīstību. Viena no labākajām atvērtā tipa rotaļlietu īpašībām ir tā, ka tās ir lieliski piemērotas dažāda vecuma bērniem!
KAS PADARA ROTAĻLIETU “ATVĒRTU”?
Atvērtās rotaļlietas ir rotaļlietas, kurām nav konkrētas funkcijas. Tāpēc veidi, kā darboties un spēlēties ar atvērtām rotaļlietām, ir bezgalīgi. Pirms mēs turpinām, iespējams, ir lietderīgi sniegt piemērus par rotaļlietām, kas NAV atvērta tipa rotaļlietas. Rotaļlietas, kas nav atvērtā tipa, ir rotaļlietas, kuras parasti spēlējas bērna vietā. Ar to es domāju, ja jums ir rotaļlieta ar pogām, gaismiņām un skaņām, bērns vienkārši nospiež podziņas un rotaļlieta spēlējas, nevis bērns to dara pats. Tas nenozīmē, ka Jums mājās nekad nevar būt šāda veida rotaļlietas, taču, izvēloties rotaļlietas, tas ir jāņem vērā.
Atvērtās rotaļlietas ir rotaļlietas, kurām nav šādu funkciju. Tās šķiet mazliet vienkāršākas un dažkārt sākotnēji var šķist pat "garlaicīgas". Iespējams, tās nav tās rotaļlietas, kuras atverot Ziemassvētkos, izraisa bērnos sajūsmu, bet, ja jūs paskatīsieties nākotnē, tad šīs būs tās rotaļlietas, ar kurām bērns spēlēies atkal un atkal. Bērni vienmēr atgriežas pie atvērtām rotaļlietām, jo tās sniedz neierobežotas radošās iespējas un idejas, kā spēlēties un darboties ar rotaļlietu.
Tās ir rotaļlietas, ar kurām rotaļāsies jūsu divgadnieks un turpinās to darīt arī 8 gadu vecumā. Piemēram, padomājiet par klucīšiem. Vienkārši klucīši ir tikpat jautri gan divgadniekam, gan astoņgadniekam. Kāpēc? Tāpēc, ka, bērnam kļūstot vecākam, viņš ar šīm atvērtajām rotaļlietām var radīt arvien vairāk un vairāk. Ja atceraties rotaļlietu, kurai ir gaismiņas, skaņas un pogas, bērni ar to rotaļāsies tikai noteiktā vecumā, un, kļūstot vecākam, šīs rotaļlietas bērnam vairs nebūs interesantas.
KĀPĒC VECĀKI IR TIK SAJŪSMINĀTI PAR ATVĒRTAJĀM ROTAĻLIETĀM?
Tāpēc, ka, tiklīdz jūs sāksiet pievērsīsieties atvērtajām rotaļlietām, jūs vairs negribēsiet atgriezties pie parastajām rotaļlietām! Jūs ne tikai redzēsiet, kā paplašināsies jūsu bērnu radošums, bet arī pamanīsiet, ka jūsu bērni ilgāk rotaļāsies ar atvērtā tipa rotaļlietām. Viņu rotaļas kļūs maģiskas, un jūs varēsiet redzēt, cik daudz viņi iemācās, vienkārši izmantojot atvērtā tipa rotaļlietas.
Piemēram, jūs varat vērot, kā jūsu bērns izmanto SafariLtd. dzīvnieku figūriņas mazās pasaules ainā, sensorās aktivitātēs, balansējot uz klucīšiem, atdarinot dzīvnieku uzvedību, iesaistot figūriņas rotaļās ar kinētiskajām smiltīm un rotaļu mīklu, kā arī uzdodot jautājumus par dzīvnieku uzturu, dzīves vidi, īpašībām utt. Ar atvērtām rotaļlietām iespējas kļūst neierobežotas, un vecākiem ir tik jautri to vērot!
KĀPĒC TĀS IR SVARĪGAS?
Bērni ir dabiski zinātkāri un ziņkārīgi. Viņi vēlas mācīties. Viņi vēlas pētīt. Viņi vēlas kaut ko noskaidrot. Atvērtās rotaļlietas ļauj bērnam to darīt. Tā kā rotaļlietas ir atvērtas, tās aug kopā ar bērnu. Jūsu bērns var attīstīties, jo viņam ir iespēja paplašināt savu rotaļlietu klāstu. Viņi kļūst radošāki, intuitīvāki un mērķtiecīgāki savās rotaļās. Viņu rotaļām ir mērķis, un viņi spēj sasniegt savus mērķus, nevis tikai rotaļlietas mērķi.
Atvērtās rotaļlietas dod bērniem iespēju pilnveidot savu pārliecinātību un prasmes, jo tās ļauj jūsu bērnam izmantot viņa kognitīvās prasmes, lai vizuālā un taustāmā veidā formulētu savas idejas un radošās izpausmes.
Atvērtā tipa rotaļlietas attīsta bērna sīko motoriku, lielo motoriku un kognitīvās prasmes, jo bērns darbojas ar rotaļlietu. Atvērtās rotaļlietas palīdz bērniem atklāt rotaļu burvību un nepaļauties uz tehnoloģijām, lai nodrošinātu izklaidi, bet, lai vēl vairāk nostiprinātu uzskatu, ka mazāk ir vairāk. Dažreiz bērns apgalvos, ka ar atvērtā tipa rotaļlietām viņam ir "garlaicīgi", bet es apsolu, ka, esot pacietīgiem, jūsu bērni sāks radīt lietas, par kurām viņš pat nenojauta, ka tās var radīt.
Viņi spēs nākt klajā ar savām idejām un būs pārliecināti par savām spējām šīs idejas īstenot. Viņi jutīsies kompetenti šajos sasniegumos un labāk izjutīs savu individualitāti un vērtību. Tāpēc ir svarīgi, lai rotaļlietas būtu atvērtas. Atvērtās rotaļlietas nav domātas tikai rotaļām, tās ir domātas visai bērna attīstībai!
Smilšu rotaļas bērna attīstībai
Nav nekā labāka par to, kā vērot, kā bērns pirmo reizi
spēlējas smiltīs. Ir burvīgi vērot, kā paplašinās bērna acis, kad viņš uzber smiltis un lēnām
ļauj tām plūst cauri pirkstiem! Rotaļas ar smiltīm ir ne tikai
jautras, bet arī ļoti vērtīgas. Smilšu rotaļas sniedz neskaitāmas attīstības
priekšrocības zīdaiņiem un maziem bērniem. Neatkarīgi no tā, vai rotaļas notiek
rotaļu laukumā, smilšu kastē, pie smilšu galda vai pludmalē, rotaļas ar smiltīm
var sniegt daudz vairāk nekā tikai labi pavadītu laiku! Apskatiet daudzos ieguvumus, ko sniedz rotaļas ar smiltīm:
SMILŠU ROTAĻAS ATTĪSTA SENSORĀS SPĒJAS
Ir trīs galvenās sensorās zonas, kas tiek attīstītas, spēlējoties ar smiltīm:
- Tā ir bērna taustes, spiediena, temperatūras un vibrāciju sajūta. Piemēram, atklājot atšķirību starp siltākām smiltīm saulē un vēsākām smiltīm ēnā, bērns vingrina taktilās sajūtas.
- Vestibulārā maņa - tā ir viņas spēja saprast, kā ķermenis pārvietojas un balansē uz virsmām. Piemēram, iešana pa smiltīm ar lāpstiņu rokās palīdz bērnam saprast, kā pārvietot savu svaru, neapgāžoties.
- Proprioceptīvā maņa - tā ir izpratne par savām ķermeņa daļām un to darbību apkārtējā vidē. Kad mēs orientējamies pārpildītā telpā vai ejam pa nelīdzenu virsmu, neskatoties uz leju, tie ir proprioceptīvās un vestibulārās maņas sadarbības piemēri. Rotaļu kravas automašīnas stumšana pa smiltīm vai smilšu izbēršana no spainīša ir piemēri darbībām, kas stiprina šīs maņas.
SPĒLE AR SMILTĪM VEICINA FIZISKO ATTĪSTĪBU
Spēlējoties smiltīs, var attīstīt motoriku, attīstīt roku-acu koordināciju un nostiprināt muskuļus. Bērns vingrina sīko motoriku, mācoties pareizi turēt rokā lāpstiņu. Savukārt rupjā motorika tiek trenēta, kad bērns mēģina pacelt ar smiltīm piepildītu spaini. Gandrīz katra kustība ir nozīmīga bērna fiziskajai attīstībai, kad viņš iesaistās rotaļās ar smiltīm!
SMILŠU ROTAĻAS ATTĪSTA RADOŠUMU UN IZTĒLI
Rotaļājoties smiltīs ir bezgalīgas radošās iespējas! Jūs varat iet tradicionālo ceļu, būvējot smilšu pilis, grāvjus, kalnus vai tiltus. Smiltis var sakārtot dažādās formās. Var mainīt smilšu tekstūru, pievienojot ūdeni. Jūsu bērns var izveidot savu mazo pasauli smilšu kastē! Nodrošiniet instrumentus vai rotaļlietas, piemēram, automašīnas, spaiņus, lāpstiņas vai dzīvniekus, lai ļautu vaļu viņa iztēlei.
SMILŠU ROTAĻAS ATTĪSTA SOCIĀLĀS UN VALODAS PRASMES
Spēlēšanās smiltīs ir patīkams patstāvīgas rotaļāšanās veids, taču tas ir arī lielisks veids, kā bērnam komunicēt ar citiem. Kad mazuļi dalās ar smilšu rotaļlietām vai kopīgi rok bedri, viņi ne tikai vingrina sociālās prasmes, piemēram, kārtas noteikšanu un sadarbību, bet arī izmanto problēmu risināšanas un valodas prasmes. Turklāt kopīga mērķa sasniegšana sniedz lielisku sasnieguma sajūtu, ar kuru viņi var dalīties ar draugiem!
ROTAĻAS AR SMILTĪM STIPRINA IMUNITĀTI
Ja esat no tiem vecākiem, kas baidās no domas, ka jūsu bērns var būt netīrs, jūs neesat vieni. Nodrošināt viņu tīrību un veselību ir vecāku darba sastāvdaļa! Tomēr pētījumi liecina, ka bērniem, kuri rotaļājas ārā, zālienā, smiltīs vai netīrumos, ir veselīgāka imūnsistēma nekā bērniem, kuri pastāvīgi uzturas sterilā iekštelpu vidē. Spēlējoties smiltīs, bērns var uzlabot savu imunitāti.
Tomēr ir svarīgi vienmēr rūpīgi pārbaudīt smiltis. Ja dodaties uz pludmali, rotaļu laukumu vai smilšu kasti, pārliecinieties, ka smiltīs nav gružu, piemēram, stikla lausku. Pārbaudiet, vai smiltīs nav dzīvnieku izkārnījumu vai jebkā cita, kas rada kaitīgas baktērijas. Ja smiltis nepatīkami smaržo vai ir neparastas krāsas, iespējams, labāk šajā dienā smilšu rotaļas izlaist!
Taču, ko darīt, kad ārā laikapstākļi nav piemēroti (līst lietus, ir ziema un sniegs) smilšu rotaļām? Mūsdienās ir atrast risinājums tam, lai bērni varētu ļautes smilšu rotaļām jebkurā laikā! Tās ir kinētiskās smiltis.
KAS IR KINĒTISKĀS SMILTIS?
Aizraujošs materiāls gan bērniem, gan pieaugušajiem, ko sauc par "kinētiskajām smiltīm" un ko var veidot kā mālu, bet tās ir arī zīdainas un ļoti patīkamas pieskārienam.
Piemēram, meklējot vietnē Instagram vārdu #kineticsand, var atrast tūkstošiem video, kuros redzams kā cilvēki tās griež, veido, smalcina, rullē un ber, un tas viss izskatās tik aizraujoši!
Bet kas piešķir kinētiskajām smiltīm to apbrīnojamo iedarbību?
Kinētiskās smiltis ir parastas smiltis, kas pārklātas ar silikona eļļu, stāsta Amerikas Ķīmijas biedrības loceklis Riks Sačlēbens.
TAS IR TIK JAUTRI
Ar tām var tik daudz ko darīt! Veidojiet tās, celiet smilšu pilis, izlejiet tās kā šķidrumu, paslēpiet tajās dārgumus. Kinētiskās smiltis mūsu mājās ir iecienītākā aktivitāte iekštelpās - tas ir tik jautri! Bērniem patīk veidot smilšu pilis un zem tām slēpt "pārsteigumus". Mēs tos meklējam pēc kārtas - bieži vien ar miniekskavatoriem!
RADOŠUMS
Kinētisko smilšu iespējas ir bezgalīgas, un tās patiešām
stimulē bērna radošumu. Es nekad nebūtu izdomājusi pusi no idejām, ko bērni ir
izdomājuši - šodien viņi pagatavoja "šokolādes kūku"! Man patīk, ka
ar tām var spēlēties kā ar parastām smiltīm, bet reizē tās var izmantot kā spēļu mīkli un veidot dažādas formas. Arī jūsu bērni radīs savas idejas - jūs
būsiet pārsteigti!
TĀS NERADA NEKĀRTĪBU
Kinētiskās smiltis ir ideāli piemērotas, ja vēlaties veicināt "netīras aktivitātes", bet īsti nepatīk nekārtība! :D
Tā kā smiltis ir salipušas kopā, kinētiskās smiltis neizkaisās kā parastās smiltis. Tās arī nepielīp pie apģērba kā piemēram, rotaļu mīkla! Protams, ja bērns smiltis izmētās pa grīdu, tās būs jāsaslauka no grīdas...! Tomēr ar tām ir daudz vieglāk tikt galā, nekā ar parastajām smiltīm, un spēļu laukumu patiešām ir viegli uzturēt tīru. Smiltis salīp, paliek tīras un neizkaisās.
Mans padoms? Es iesaku spēlēties ar smiltīm, kas iebērtas
nelielā kastītē/paplātē un uzlikta uz galda, telpā ar cietu grīdu. Izbirušās smiltis var
viegli saslaucīt vai pacelt.
TĀS NEAIZŅEM DAUDZ VIETAS
Vai dzīvojat nelielā platībā? Vai vienkārši nav vietas lielai smilšu kastei? Nebaidieties! Kinētiskās smiltis ir paredzētas izmantošanai nelielā uz galda uzliekamā smilšu kastē. Tās neaizņem daudz vietas, un jums nav nepieciešams pārāk daudz smilšu. Tā ir lieliska aktivitāte iekštelpās - maza, bet jautra!
KALPO MŪŽĪGI (GANDRĪZ!)
Kinētiskās smiltis neizžūst kā spēļu mīkla, un tās nav
jānosedz. Mēs savas smiltis glabājam smilšu kastē un līdz rotaļu laikam
vienkārši novietojam tās zem plauktā. Rūpējieties par savām
kinētiskajām smiltīm, un tās kalpos patiešām ilgi!
KINĒTISKO SMILŠU PRIEKŠROCĪBAS
- Ļauj spēlēties ar smiltīm iekštelpās bez nekārtības;
- Viegli notīrīt, jo smilšu gabaliņi salīpviens ar otru. (Pat uz grīdas vai paklāja izbirušas smiltis ir salīdzinoši viegli savākt atpakaļ);
- Apbrīnojama sensorā pieredze;
- Nekad neizžūst. Vienkārši turiet to traukā ar vāku vai ziplok maisiņā, lai uz tām nekrātos putekļi.
- Ļauj visiem radoši izpausties;
- Nomierinoša pieredze;
- Var spēlēties gan bērni, gan pieaugušie;
- Netoksiskas un mikrobioloģiski nekaitīgas (Ēst gan tās nedrīkst!).
Sensoro rotaļu ieguvumi atkarībā no bērna vecuma

Vai doma par sensorajām spēlēm Jūsos rada stresu vai sajūsmu? Atzīšos - mani tā uztrauc abējādi. Bet vai Jūs zināt, kādi ir visi sensoro rotaļu ieguvumi zīdaiņiem, maziem bērniem un pirmsskolas vecuma bērniem? Es jums to visu pastāstīšu šajā lieliskajā sensoro rotaļu ieguvumu ceļvedī!
SENSORO ROTAĻU IEGUVUMI ZĪDAIŅIEM (0-12 MĒNEŠI)
- Sīkās motorikas attīstīšana: Sensorās rotaļas zīdaiņiem palīdz attīstīt sīko motoriku. Zīdaiņi agri apgūst roku-acu koordināciju, un interesantas rotaļlietas, kas rada skaņu un kustas, patiešām palīdz to attīstīt!
- Lielās motorikas prasmes: Vien pozīcija, kurā jūs novietojat mazuli, palīdzēs nostiprināt lielās motorikas prasmes. Sēdēšana, gulēšana uz vēdera, stāvēšana pie gultas malas utt.
- Problēmu risināšanas prasmes: Vecākiem zīdaiņiem var dot sensorās aktivitātes, kas saistītas ar problēmu risināšanas prasmēm. Pat mazi zīdaiņi, saprot, ka nometot rotaļlietu zemē, kāds to pacels! Lūk, problēma ir atrisināta!
- Ķermeņa apzināšanās: Apmēram 2 mēnešu vecumā mazuļi sāk mēģināt vairāk kustināt savas ķermeņa daļas un atklāt tās. Sensorās rotaļas patiešām palīdz!
- Valoda: Jā, zīdaiņiem, kuri nerunā ar vārdiem, ir valoda! Mazulis ieklausās jūsu teiktajā un atkārto jūsu skaņas, un tas ļoti palīdz valodas attīstībai!
- Smadzeņu attīstība: Stimulācija un rotaļas kopumā palīdz zīdaiņiem veidot nervu savienojumus. Veiciniet to!
SENSORO ROTAĻU IEGUVUMI MAZIEM BĒRNIEM (12-24 MĒNEŠI)
- Smalkās motorikas prasmes: Vai zinājāt, ka jebkurš darbs ar sīko motoriku palīdz nostiprināt pirmsrakstīšanas prasmes? Tas palīdz arī izmantot galda piederumus ēdienreizes laikā, kas maziem bērniem palīdz būt patstāvīgākiem. Nelielas kustības arī nodarbina bērnus, kas ir MILZĪGS pluss!
- Kognitīvās zināšanas: Jau mazuļa vecumā mēs sākam pāriet no pamata izdzīvošanas prasmēm (rāpošana, skatīšanās, satveršana) uz kognitīvajām prasmēm. Krāsas, dzīvnieki, dzīvnieku skaņas utt. Šīs ir svarīgas lietas, ko varat pilnveidot, izmantojot sensorās rotaļas.
- Pašregulācija: Bērni sāk izmēģināt sensorās rotaļas un sāk saprast, ka dažreiz emociju regulēšanai ir nepieciešamas sensorās rotaļas. Tā ir lieliska aktivitāte pirms naktsmiera vai pirms diendusas, kā arī gadījumos kad jūs cenšaties ierobežot ekrāna laiku.
- Ķermeņa apzināšanās: Bērniem joprojām ir nepieciešama neliela palīdzība roku-acu koordinācijas attīstībai, un sensorās rotaļās viņi ir aizņemti ar aktivitātēm, kas vērstas uz roku-acu koordināciju.
- Problēmu risināšanas prasmes: Šajā vecumā problēmu risināšanas prasmes sniedzas tālāk par formu šķirošanas prasmēm. Lai gan figūru šķirošanas spēles ir lielisks veids, kā trenēt problēmu risināšanas prasmes, sensorās rotaļas ir lielisks veids, kā trenēt arī šo prasmi. Cik daudz ūdens ietilpst šajā krūzītē? Vai šī kravas automašīna ietilpst šajā tunelī? Cik daudz bumbiņu var izstumt cauri šai caurulītei?
- Sociālā attīstība: Rotaļājieties kopā ar savu bērnu vai arī iesaistiet viņu spēlē kopā ar brāli vai māsu. Rotaļāšanās ar brāli vai māsu ir nopietns sociālais darbs!
SENSORO ROTAĻU PRIEKŠROCĪBAS PIRMSSKOLAS VECUMA BĒRNIEM (2-4 GADI)
- Smalkās motorikas prasmes: Sensorās rotaļās notiek tik daudz smalkās motorikas darba! Bēršana, pārliešana, pacelšana, nolikšana, standziņu, knaiblīšu/pincešu lietošana u.c. Kā jau teicu iepriekš, tās VISAS ir pirmsrakstīšanas prasmes, un ir ļoti svarīgi tās vingrināt pirms rakstīšanas. Tas palīdz bērniem saprast, kā kontrolēt rokas un pirkstus, kad pienāks laiks pievērsties rakstīšanai.
- Kognitīvās zināšanas: Arī šajā gadījumā mēs mazāku uzmanību pievēršam fiziskajām prasmēm un vairāk pievēršamies krāsām, skaitļiem, dzīvniekiem utt. Bērni mācās jaunas lietas KATRU VIENU DIENU!
- Pašregulācija: Pirmsskolas vecuma bērns sāk labāk apzināties apkārtējo vidi un to, kas viņam nepieciešams pašregulācijai. Bieži vien tās ir bērnu sensorās rotaļas. Jūs sāksiet novērot izmaiņas viņu garastāvoklī, izmantojot sensorās rotaļas, un tā ir lieliska aktivitāte pirms diendusas, klusajā laikā un pirms naktsmiera.
- Problēmu risināšana: Tāpat kā maziem bērniem, arī pirmskolas vecuma bērniem sensorās rotaļas attīsta problēmu risināšanas iespējas. Kāds ir šis burts? Kur tas atrodas? Vai visi klucīši ietilpst šajā spainītī? Ko ēd šis dzīvnieks? utt.
- Sociālā attīstība: Atkal piedāvājiet savam pirmsskolas vecuma bērnam kopīgi ar jums vai brāļiem un māsām darboties ar sensorajām aktivitātēm un vērojiet, kā viņi no paralēlām (blakus viens otram) rotaļām pāriet uz kooperatīvām (kopā spēlēšanās) rotaļām. Tas daudzējādi izpaužas reālajā dzīvē!
Sensorās rotaļas: attīstošas aktivitātes jūsu mazulim vai pirmsskolas vecuma bērnam
Kad pieaugušie domā par mazu bērnu mācīšanu, viņi bieži
iedomājas burtu un ciparu kartītes, alfabēta iegaumēšanu un stāstu lasīšanu par
ikdienas darbiem.
Lai gan lasīšana, dziedāšana un mijiedarbība ar mācību materiāliem var būt vērtīgs veids, kā iepazīt pasauli, maziem bērniem nekas nav labāks par sensorām rotaļām.
Lai gan sensorās rotaļas ir pazīstamas jau kopš seniem
laikiem un maziem bērniem bieži vien ir dabiska parādība, daudzi vecāki pauž
neizpratni par to, kas tieši ir sensorās rotaļas un kādu labumu tās var sniegt
viņu bērnam.
Kas ir sensorās rotaļas?
Sensorās rotaļas ir rotaļu veids, kas aktivizē un stimulē bērna maņas. Bieži vien sensorās rotaļās galvenā uzmanība tiek pievērsta taustes, redzes un dzirdes stimulēšanai, jo šīs maņas ir vispieejamākās.
Kad bērni ir pavisam mazi, viņi galvenokārt mijiedarbojas ar pasauli, izmantojot piecas maņas (taustot, garšojot, dzirdot, redzot un saožot). Protams, Jūs pārliecināsieties, ka jūsu aktīvais mazulis, iesaistās pasaulē arī ar kustību un līdzsvara palīdzību.
Ar šīm maņām bērni iepazīst apkārtējo pasauli un izprot
daudzās jaunās lietas, ar kurām viņi saskaras katru dienu. Bērniem augot, viņi
sāk rotaļāties un caur rotaļām uzzina vairāk par apkārtējo pasauli.
Kādas ir sensoro rotaļu priekšrocības?
Pirmie 3 dzīves gadi bērnam ir straujas izaugsmes un attīstības laiks. Bērnam augot no zīdaiņa līdz mazam bērnam un pirmsskolas vecuma bērnam, viņš spēj uzņemt milzīgu informācijas daudzumu un pārvērst to darbīgās zināšanās par pasauli.
Sensorās rotaļas sniedz bērniem unikālu iespēju iepazīt pasauli tādā veidā, kas palīdz viņiem augt un attīstīties. Šāda veida aktīvas rotaļas palīdz veidot smadzenēs savienojumus, kas ļauj domāt un veikt arvien sarežģītākus uzdevumus.
Sensorās rotaļas veicina arī valodas attīstību, kognitīvo izaugsmi, attīsta sīko un lielo motoriku, kā arī sekmē sociālo mijiedarbību un sadarbību ar vienaudžiem. Sensorās rotaļas, kas, kā zināms, palīdz bērniem attīstīt sevis apzināšanos, var arī lieliski palīdzēt nomierināt bērnu, kurš var justies satraukts vai dusmīgs.
Sensorās rotaļas attīsta novērošanas prasmes un abstrakto domāšanu, kā arī veicina eksperimentēšanu.
Tagad, kad jūs zināt visus
ieguvumus, jūs, iespējams, vēlaties pamēģināt sensorās rotaļas arī savās mājās.
Bet ar ko sākt? Mēs esam sagatavojuši dažas idejas.
Sensoro rotaļu idejas un aktivitātes
Sensorās rotaļas var būt ļoti jautras, un bieži vien tās ir diezgan vienkārši īstenot, taču vecākiem var būt grūti izdomāt idejas, kā palīdzēt bērnam iesaistīties sensorās aktivitātēs. Iepazīstieties ar vienkāršām sensoro rotaļu idejām, kas jūsu mazulim vai pirmsskolas vecuma bērnam noteikti patiks!
IZVEIDOJIET SENSORO KASTI
Bērniem ir vienkārši izbaudīt sensorās rotaļas, ja izveidojat sensorās kastes, kuras viņi var izpētīt.
Lai izveidotu sensorās kastes, vienkārši piepildiet nelielu trauku vai kastīti ar dabas objektiem, piemēram, lapām, akmeņiem un smiltīm, kam ir dažādas tekstūras, lai jūsu mazulis varētu tās izpētīt.
Vai arī izmantojiet pārtikas produktus, piemēram, makaronus,
turku zirņus, rīsus vai pupiņas, kopā ar karotītēm, lāpstiņām un nelielām
rotaļlietām, ko noglabāt un pēc tam atrast.
Atcerieties, ka mazie bērni bieži pēta ne tikai ar rokām,
bet arī ar muti, tāpēc pārliecinieties, ka visi priekšmeti ir tīri, lai izvairītos
no aizrīšanās riska, vienmēr esiet blakus, kad mazulis rotaļājas.
SPĒLĒŠANĀS AR PĀRTIKU
Jā, pēc tam būs nekārtība un netīrība visapkārt, taču, ļaujot mazulim spēlēties ar ēdienu - to saspiežot, izsmērējot un nogaršojot -, bērns gūst juteklisku pieredzi, kas palīdz viņam mācīties. Vienā nelielā 2017. gada pētījumā Trusted Source atklājās, ka pirmsskolas vecuma bērni, kuri piedalījās sensorās rotaļās ar augļiem un dārzeņiem, biežāk ēda ne tikai eksperimentā iekļautos pārtikas produktus, bet arī citus jaunus pārtikas produktus.
Ja esat nobažījušies par to, kā veicināt rotaļas ar ēdienu, vienmēr varat censties nošķirt rotaļu un ēšanas laiku kā atšķirīgu laiku. Un, bērniem kļūstot lielākiem, jūs varat runāt par galda manierēm. Taču, kamēr bērni ir mazi, ēdiens var būt lielisks un drošs veids, kā, eksperimentējot un rotaļājoties, iepazīt tekstūru, garšu un smaržu.
Makaronu vēšana, jogurta smērēšana, pupiņu šķirošana - visas
šīs darbības var sagādāt prieku mazām zinātkārām rociņām un turklāt būt
garšīgas!
SKAŅU CAURULES
Lai izveidotu skaņu cauruli savam mazulim un palīdzētu viņam izveidot saikni ar apkārtējo dzirdamo pasauli, jums būs nepieciešami tikai daži vienkārši piederumi.
Vispirms saglabājiet dažus tukšus papīra dvieļu ruļļus. Pēc
tam sameklējiet dažādus materiālus, ko ievietot katrā caurulītē, piemēram,
nevārītus rīsus, žāvētas pupiņas vai pērlītes.
Visbeidzot, piepildiet katru caurulīti ar atšķirīgu
materiālu un droši nostipriniet caurulīšu galus (šim nolūkam var izmantot
līmlenti). Jūsu mazulis priecāsies dzirdēt, cik dažādas skaņas radīs šīs pēc
izskata līdzīgās rotaļlietas!
Ir daudz recepšu, kā pagatavot mīklu mājās un tas neprasa daudz līdzekļus. Taču, ja jums nav intereses pašiem gatavot sensoro mīklu, Ouwa Kids veikalā var iegādāties jau gatavu mīklu. Sensorās veidošanas mīklas tekstūra nodrošina, ka jūsu bērns rotaļājoties varēs stundām ilgi rullēt, griezt un veidot.
LĪDZSVARA BAĻĶIS
Vienmēr varat doties uz vietējo parku, lai paspēlētos uz līdzsvara baļķa, taču tās pašas prasmes varat apgūt arī mājās, izmantojot krāsotāju vai maskēšanas lenti. Vienkārši uzlīmējiet līnijas uz grīdas un aiciniet savu bērnu iet pa līniju.
NOMIERINOŠĀS PUDELES
Kad mazulim pasaule šķiet nekontrolējama, tas ir normāli un dabiski, ka viņš jūtas nomākts un izrāda savas lielās sajūtas. Ja meklējat veidu, kā palīdzēt mazajam nomierināties, kad viņu pārņem lielās emocijas, jums var palīdzēt nomierinoša pudele.
Lai izveidotu nomierinošu pudeli, jums būs nepieciešams: ūdens pudele, ūdens, caurspīdīga līme, pārtikas krāsviela un nedaudz mirdzumu. Lai to izveidotu, vienkārši piepildiet pudeli ar ūdeni, kas sajaukts ar caurspīdīgo līmi, un pēc tam pievienojiet dažus pilienus pārtikas krāsvielas un dažus pilienus mirdzumu, pirms aizverat vāciņu.
Kad jūsu bērns jūtas dusmīgs vai nesavaldīgs, viņš var sakratīt pudelīti un pēc tam dziļi ieelpot, vērot, kā pudeles apakšā atkal nosēžas spīdumi.
SMILŠU KASTE
Ja vēlaties, lai bērns vairāk laika pavdītu laukā un sajustu svaigo gaisu un sauli, iegādājieties smilšu kasti un dažas labas smilšu rotaļlietas, kas palīdzēs bērnam iepazīt pasauli.
Jums nav nepieciešams nekas īpašs, lai smilšu kaste sagādātu
daudz jautru brīžu mazajiem. Bieži vien pietiek ar vienkāršiem priekšmetiem,
piemēram, lāpstiņām un krūzītēm, lai veicinātu viņu iztēli un liktu spēlēties!
ŠŪPOLES, ŠŪPOLES, ŠŪPOLES
Šūpoles ir iecienīta rotaļu laukuma sastāvdaļa, taču apsveriet iespēju izaicināt savu bērnu izmantot tās jaunā veidā. Mudiniet viņu pamēģināt šūpoties uz vēdera, Supermena stilā.
Tā vietā, lai stumtu no aizmugures, maigi pavelciet kājas un
pēc tam atlaidiet. Pagrieziet šūpoles vienā virzienā un pēc tam ļaujiet tām
griezties atpakaļ pretējā virzienā.
Nevarat doties uz parku vai ārā? Izmantojiet segu, lai
izveidotu šūpuļtīklu, ko jūs un vēl viens pieaugušais varat viegli šūpot uz
priekšu un atpakaļ.
IZVEIDOJIET DĀRZU
Šī ir jautra aktivitāte, ko varat darīt kopā un tā ir saistīta ar ilgstošu sensoro ieguvumu. Jums nav vajadzīgs liels dārzs - jūs varat iesēt mazas sēkliņas olu kastītēs arī istabā.
Augsnes irdināšana, sēklu šķirošana, laistīšana un iestādīto
puķu vai garšaugu smaržošana stimulēs maņas.
GARŠAS TESTA IZAICINĀJUMS
Mazajam augot, paplašinās arī aktivitāšu veids, kurās viņš var iesaistīties. Kad bērns ir sasniedzis pirmsskolas vecumu, viņš, visticamāk, ir gatavs garšas testa aktivitātei.
Lai izveidotu garšas testu, palūdziet bērnam aizvērt acis vai aizsieniet viņam acis un piedāvājiet dažādus augļus, kas viņam garšo. Kad bērns nogaršo katru augli, palūdziet viņam uzminēt, ko viņš degustē!
MAIZES CEPŠANA
Lai gan ēdiena gatavošana un cepšana ir lielisks veids, kā palīdzēt bērniem mācīties un augt, maizes cepšana sniedz unikālas sajūtu aktivitātes, jo mazajiem bērniem ir iespēja mīcīt maizi, pirms tā izcepas.
Lai gan tas bieži vien ir lēnāk nekā to darīt pašam, centieties, lai bērns varētu nomērīt, ieliet un sajaukt sastāvdaļas, kamēr jūs kopā gatavojat mīklu!
PAŠDARINĀTI MŪZIKAS INSTRUMENTI
Vēl viena aktivitāte, kas pirmsskolas vecuma bērniem parasti patīk, ir pašu radīti mūzikas instrumenti. Bērni (ar nelielu palīdzību) var izveidot orķestra instrumentus no priekšmetiem, kas bieži vien ir atrodami mājās.
Apsveriet iespēju izgatavot marakasas no žāvētām pupiņām,
papīra krūzes un vaska papīra vai ģitāru no tukšas salvešu kastītes un gumijas strēmelēm.
LĒKĀŠANAS PRIEKS
Lēkšana ir lielisks veids, kā atbrīvot enerģiju un arī stimulēt jūsu mazuļa kustību izjūtu. Ir daudz lielisku veidu, kā īstenot lēkāšanas aktivitātes - lecamauklas, mazi vingrošanas batutiņi, sēdēšana uz vingrošanas bumbas.
Izmēģiniet izveidot šķēršļu joslu, kurā jūsu mazulim būs jālien un jāpārlec pāri nelieliem objektiem, kas atrodas viņa ceļā. To var darīt ārā, izmantojot ietves krītu un mazus akmentiņus vai rotaļlietas, vai arī iekštelpās, izmantojot segas, spilvenus un plīša dzīvniekus kā šķēršļus un celiņus.
DUBĻU VIRTUVE
Ja jums patīk ideja par ēdiena gatavošanu kopā ar bērnu, bet jūs labprātāk vēlētos, lai nekārtība un netīrība paliek ārpus telpām, apsveriet iespēju ļaut bērnam izveidot dubļu virtuvi un radīt receptes no visa, ko viņš var atrast dabā.
Piedāvājiet viņiem dažus katlus un pannas, nedaudz ūdens un karoti,
un jūs būsiet pārsteigti, cik ilgi viņi ar prieku varēs cept dubļu kūciņas!
GLEZNOŠANA CAUR ZIP-LOCK MAISIŅU
Vēl viens “mess-free” rotaļu veids, kā palīdzēt bērniem izprast krāsas un sajust, kā starp pirkstiem rodas sajūta, ir ļaut viņiem krāsot caur plastmasas maisiņu.
Lai radītu “mess-free” gleznošanu, vienkārši ievietojiet
papīra lapu ar dažiem krāsas pilieniem Zip-lock maisiņā un aiztaisiet to. Pēc
tam, kad jūsu mazais būs veltījis kādu laiku, lai izspiestu krāsu pa maisiņa
sienām, jums būs gan meistardarbs, ko pielikt pie sienas, gan noguris mazulis.
SASALDĒTAS ROTAĻLIETAS
Mācīt bērnam par karstumu un aukstumu var būt diezgan sarežģīti, taču ar nelielu ledus kārtiņu un dažām miniatūrām rotaļlietām jūsu mazulis pats varēs izbaudīt šīs sajūtas.
Lai izveidotu iesaldēto rotaļlietu aktivitāti, vienkārši sasaldējiet dažas miniatūras rotaļlietas (piemēram, dzīvnieku figūriņas) ledū un pēc tam ļaujiet mazulim ar rokām manipulēt ar ledu, līdz priekšmeti atbrīvojas. Varat arī sagādāt bērniem draudzīgus instrumentus ledus smalcināšanai un siltāku ūdeni ledus izkausēšanai.
Šī aktivitāte var būt mazliet slapja, tāpēc, iespējams,
vislabāk to organizēt ārā karstā dienā.
KAS TAS IR?
Jūsu vecākajam pirmsskolas vecuma bērnam, visticamāk, ir daudz jautājumu. Šoreiz ļaujiet viņam pašam atrast atbildes, izmantojot minēšanas spēli.
Turiet kādu priekšmetu tā, lai tas nebūtu redzams, bet
izmantojiet to, lai radītu kādu skaņu, piemēram, papīra čaukstēšanu,
rotaļlietas pogas nospiešanu, bumbiņas lēkāšanu, un palūdziet bērnam uzminēt,
kurš priekšmets rada šo skaņu.
Vai arī tādā pašā veidā izmantojiet ožu sajūtu - mudiniet
bērnu uzminēt spēcīgas, bet pazīstamas smaržas, piemēram, augļu, sīpolu,
kafijas vai ziedu.
FILCA BUMBIŅU ŠĶIROŠANA
Filca bumbiņas ir ļoti interesantas jebkuram bērnam, kurš ir pietiekami vecs, lai neliktu tās mutē. Šīs mīkstās bumbiņas ir arī lielisks sensorās mācīšanas līdzeklis, kas var palīdzēt bērniem iepazīt lielumu un krāsu.
Lai izveidotu šķirošanas aktivitāti ar filca bumbiņām, vienkārši ieberiet maisiņu ar tām vienā traukā un sagādājiet vairākus mazākus traukus šķirošanai. Pirmsskolas vecuma bērniem bieži vien patīk šķirot pēc krāsas un lieluma. Lai padarītu šķirošanu sarežģītāku, ļaujiet viņiem izmantot standziņas vai plastmasas pincetes, lai šķirojot paņemtu bumbiņas pa vienai.
PĒRLĪŠU VĒRŠANA
Pērlīšu vēršana sniedz bērniem iespēju ar pirkstiem pārbīdīt pērlīšu kolekciju, kā arī iespēju izvēlēties krāsas, faktūras un rakstus, verot pērlītes uz aukliņas.
Vecāki bērni varēs vērt pērlītes uz parastām aukliņām, bet
jaunāki bērni varēs labāk iesaistīties šajā aktivitātē, izmantojot pūkainas
stieplītes, kas neļaus pērlītēm darba gaitā noslīdēt.
ŪDENS ROTAĻAS
Ja vien jūsu bērns neiebilst pret saslapināšanos, ūdens rotaļas ļaus viņam iesaistīties sensorās spēlēs ar visu ķermeni.
Ja jums ir bērnu baseins, piepildiet to ar ūdeni un sagatavojiet dažas krūzītes, bumbas un citus sadzīves priekšmetus, lai bērni varētu iepazīt ūdeni.
Ja jums nav bērnu baseina, varat vienkārši piepildīt
vairākas vanniņas vai traukus ar ūdeni un ļaut bērniem liet un šļakstīties pēc
sirds patikas!
NOSLĒGUMĀ
Sensoro rotaļu aktivitātēm nav jābūt sarežģītām, lai tās būtu jautras, un bieži vien tām ir nepieciešami tikai daži priekšmeti, kas, visticamāk, jau ir jūsu mājās.
Lai gan dažkārt tās var būt arī netīras, palīdzot bērnam
iesaistīt savas maņas, viņam būs iespēja mācīties un augt, mijiedarbojoties ar
apkārtējo pasauli!
Montessori iedvesmota aktivitāte maziem bērniem – koka olu kārtošana olu kastītē.
Mums jau kopš agras Olīvijas
bērnības ir sarūpēts koka olu komplekts. Olīvijai vienmēr ir paticis palīdzēt
mammai virtuvē un vienmēr izmēģināt darīt to pašu, ko pieaugušie. Kad krāsojām Lieldienu olas, es pamanīju, ka Olīvija
ar prieku paņēma cieti vārītas olas un lika tās atpakaļ kastītē, tāpēc nolēmu
izveidot viņai pastāvīgu darbiņu, izmantojot koka olas.
Es paņēmu tukšo olu trauciņu un ieliku to lielākā paplātē. Tad olu trauka vāciņā saliku 10 koka olas.
Lai prezentētu šo darbu, es paņēmu plaukstā vienu koka olu un ieliku to olu kastītes augšējā kreisajā vietā. Es turpināju aizpildīt kartona kārbu no kreisās puses uz labo, no augšas uz leju. Šāds kastītes aizpildīšanas veids kalpo arī kā ievads lasīšanas priekšzināšanu prasmēm! Katrai olai ir atvēlēta tieši viena vieta, kas palīdz apgūt arī matemātikas sākuma iemaņas.
Šo darbu veikt ir ļoti patīkami, jo koka olas ir diezgan smagas un lielas – ola ir pietiekami smaga, lai to paceltu un lieluma ziņā lieliski iekļaujas bērna rokā. Darba atkārtošana palīdz attīstīt uzmanības un koncentrēšanās prasmes.
Pēc darbiņa pabeigšanas, olu kastīti var ērti aizvērt un novietot plauktiņā.
80 aktivitātes bērniem bez viedierīcēm un TV
Esam apkopojuši
interesantas idejas no ģimenēm, kā kvalitatīvi pavadīt brīvo laiku ar maziem
bērniem - tik daudz radošu lietu viņi ir izdomājuši!
- Spēlēšanās ar ūdeni.
- Spēlēt “Klasītes”.
- Rotaļas ar krītiņiem uz ietves.
- Zirņu, makaronu, rīsu bēršana ar dažādām karotēm no lielā trauka uz mazākiem, burciņās, bļodiņās utt..
- Zīmēšana uz kartona kastēm, kas saņemtas ar kārtējo pasūtījumu no interneta veikala.
- Kartona mājiņu izveidošana - piekariniet audumu, lai izveidotu durvis.
- Peļu mājiņas izgatavošana.
- Ja jums mājās ir darbarīki (instrumenti), izgatavojiet “busy board” ar dažādām slēdzenēm, pogām un aizdarēm.
- Joga ar bērniem – internetā var atrast dažādus piemērus, kā to labāk veikt.
- Skriešanas batuts iekštelpās.
- Svaigs gaiss katru dienu.
- Puzles.
- Kopīga darbošanās dārzā.
- Zīmēšana.
- Ēdienu gatavošana kopā.
- Burbuļu pūšana.
- Bumbiņu ripināšana.
- Izbraucieni ar velosipēdu vai līdzsvara riteni.
- Kāpelēšana.
- Šķēršļu joslu veidošana - ar tuneļiem un lielajiem klučiem.
- Griešana ar šķērēm.
- 99 zīmuļi un liels zīmēšanas papīrs, uz kura zīmēt.
- Kempings un pikniks iekštelpās - mīlu to! Ieskaitot našķu ēšanu uz grīdas 😊
- Veidošanas mīkla (playdough) - mīklas pagatavošana mājas apstākļos, vārdu, priekšmetu veidošana no mīklas.
- Pakarini iepakojuma līmlentu starp 2 krēsliem un pie tās mēģiniet pielipināt dažādas lietas, piemēram, bumbiņas, spalvas, plastmasas augļus.
- Krāsošana ar ūdeni uz koka vai ķieģeļiem.
- Cepšana.
- Ūdens galda pārvietošana uz vannas istabu (papildu jautrībai meklējiet recirkulējošu ūdens sūkni).
- Izveidojiet līdzsvara siju.
- Uzpūtiet matraci dzīvojamā istabā, lai uz tā varētu lēkāt.
- Uzstādiet istabā slīdkalniņu, ja laikapstākļi neļauj to izmantot laukā.
- Futbols - ar mīkstām bumbām iekšā vai ārā.
- Uzlīmes.
- Washi līmlente – variet izveidot savu pilsētu ar ielām un mājām uz grīdas.
- Izveidot ģimenes foto kolāžu.
- Baloni! to mešana, karināšana, dejošana ar tiem, to ķeršana.
- Izveidojiet savu darbīgo grāmatu (“busy book”) - lapām izmantojiet kartonu, variet izveidot sejiņas ar Velcro, izmantojiet rāvējslēdzējus, lai mācītu mazuļiem atvērt un aizvērt tos, izmantojiet dažādus audumus, lai sajustu dažādas tekstūras, paslēpiet priekšmetus kabatiņās – idejas var atrast Pintrest.
- Uzvelciet peldkostīmu virs drēbēm, lai pavadītu dienu iztēles pludmalē istabā vai dodieties uz pludmali, ja laikapstākļi ir atbilstoši.
- Punktu marķieri – jautrība tos izmantojot, vai vienkārši vingrināt pirkstiņus to vāciņu uzlikšanai un noņemšanai un ievietošanai un izņemšanai no kastes vai trauka.
- No kartona kastēm izveidojiet savu pasauli un ļaujiet bērnam to izkrāsot.
- Izklājiet segu parkā, lai cīnītos (īpaši, ja bērns kļūst pārāk liels, lai cīnītos iekšā).
- Izveidojiet jautrības burku – uzrakstiet uz lapiņām interesantas lietas, ko darīt un katru dienu izvelciet vienu.
- Izveidojiet krāsu atbilstības aktivitāti no tukšas olu kastītes un saldējuma kociņiem: nokrāsojiet olu kastītes apakšu dažādās krāsās un izgrieziet caurumiņus, kur ielikt kociņu. Bērna uzdevums ielikt attiecīgās krāsas kociņu attiecīgās krāsas caurumiņā.
- Augu laistīšana.
- Krāsu jaukšana - ar krāsām, veidošanas mīklu utt..
- 30 minūtes vecvecāku laiks, izmantojot Whatsapp/Skype: pasaku lasīšana, sarunas utt.
- Dejošana.
- Rotaļlietu maiņa ar kaimiņiem - notīriet tās un atstājiet viens otram aiz durvīm.
- Zīmējumu sūtīšana draugiem.
- Filca mākslas ziedi vai izgatavojiet savu filca tāfeli.
- Origami diena.
- Krāsainu rīsu iepildīšana dažāda lieluma traukos.
- Izveidojiet tauriņu gleznas - salokiet papīra lapu, iespiediet nedaudz krāsas locījumā; aizveriet locījumu; izklājiet krāsu un atveriet, lai atklātu savu tauriņu.
- Izveidojiet mākslas darbu paplātes, piemēram, salokiet papīru, izgrieziet figūras no salocītā papīra, pēc tam atveriet, lai veidotu rakstus.
- Aktivitāšu grupēšana paplātēs vai zip maisiņos, lai glabātu lietas vienuviet.
- Mājiņu veidošana no spilveniem, segām.
- Izmantojot plātsmaizes mīklas loksnes - veidojiet dažādas formas un pagatavojiet to ēšanai.
- Tālruņa vai datora izgatavošana no Lego.
- Šūpoļu dēlis, Pikleres trijstūris, lielie kluči.
- Krāsošana ar spīdumiem uz milzu papīra.
- Nedaudz smiltis vai zeme + ūdens + automašīnas plastmasas kastē.
- Palīdzēt saklāt gultu, savas istabas uzkopšana, palīdzēt mammai ar drēbju mazgāšanu, zeķu kārtošanu un drēbju locīšanu.
- Spēlēšanās ar suni/kaķi.
- Bērnu baseins (tukšs) viesistabā.
- Dodiet bērniem otrreizējai pārstrādei derīgus materiālus - kastes, pudeles un vecas drēbes, un ļaujiet viņiem radīt – lietas var tikt pārvērstas par kosmosa kuģiem, sacīkšu automašīnām un pilsētām.
- Grāmatu lasīšana.
- Skavotājs - aptuveni 3 gadu vecumā (pieaugušo uzraudzībā), lai no mākslas darbiem veidotu grāmatas.
- Izveidojiet varavīksni uz logiem.
- Izveidojiet čemodānu, lai varētu doties brīvdienās.
- Spēle “I spy”. Tā ir minēšanas spēle, kurā viens no spēlētājiem (spiegs) izvēlas kādu priekšmetu, kas atrodas visu redzeslokā, un paziņo pārējiem spēlētājiem: "Es ar savu mazo actiņu redzu kaut ko… nosaucot priekšmeta krāsu (mazākiem bērniem), pirmo burtu (lielākiem bērniem). Pārējie spēlētāji mēģina uzminēt šo objektu. Šo spēli bieži spēlē arī kā auto spēli.
- Putu ballīte.
- Paslēpes iekštelpās un ārā.
- Eksperimenti ar priekšmetu nogrimšanu un peldēšanu.
- Izveidojiet ēdienkarti savam restorānam mājās.
- Masāža.
- Priekšmetu apvilkšana uz papīra ar zīmuļiem.
- Mājas instrument, darbarīku kastes atvēršana un instrumentu aplūkošana.
- Izpētīt garšvielu atvilktnes saturu (pieaugušo uzraudzībā).
- Apvelciet ar zīmuli bērnu uz liela izmēra papīra, lai izveidotu dabiskā izmēra pašportretu - ļaujiet viņam to izrotāt.
- Šūpošanās šupolēs.
Vai jums ir kādas jautras lietas, ko pievienot šim sarakstam? Droši raksti komentāros! :)
Kāpēc sensorās rotaļas ir svarīgas bērna attīstībai
No dzimšanas līdz agrai bērnībai bērni izmanto savas maņas,
lai pētītu un mēģinātu izprast apkārtējo pasauli. Viņi to dara, taustot,
garšojot, smaržojot, redzot, kustoties un dzirdot.
Bērni un pat pieaugušie vislabāk mācās un saglabā visvairāk informācijas, ja viņi izmanto savas maņas. Daudzas no mūsu mīļākajām atmiņām ir saistītas ar vienu vai vairākām maņām, piemēram, vasaras nakts ugunskura smarža vai dziesma, kuru atceraties no bērnības. Tagad, kad jūsu nāsis un ausu bungādiņas tiek stimulētas ar šīm pazīstamajām smaržām un skaņām, jūsu smadzenes aktivizē šo īpašo laiku atmiņu uzplaiksnījumus.
Smadzeņu attīstībai ir ļoti svarīgi nodrošināt bērniem iespēju aktīvi izmantot savas maņas, iepazīstot pasauli ar "sensorām rotaļām" - tās palīdz veidot nervu savienojumus smadzeņu ceļos.
Tas sekmē bērna spēju veikt daudz sarežģītākus mācību uzdevumus un sekmē kognitīvo izaugsmi, valodas attīstību, lielo motoriku, sociālo mijiedarbību un problēmu risināšanas prasmes.
Mēs bieži runājam par piecām maņām. Tās ir:
Garša - stimulācija, kas rodas, kad mūsu garšas receptori reaģē uz ķīmiskajām vielām mutē.
Tauste - stimulācija, ko rada mūsu taustes receptori ādā, kas reaģē uz spiedienu, siltumu/aukstumu vai vibrāciju.
Smarža - stimulācija, ko izraisa ķīmisko vielu receptori augšējos elpceļos (degunā).
Redze - gaismas receptoru stimulācija mūsu acīs, ko mūsu smadzenes interpretē kā vizuālus attēlus.
Dzirde - skaņas uztveršana ar iekšējās auss mehānikas palīdzību.
Tomēr ir vēl divi citi aspekti, kurus mēs parasti palaižam garām:
Ķermeņa apzināšanās (pazīstama arī kā propriocepcija) - atgriezeniskā saite, ko mūsu smadzenes saņem no stiepšanās receptoriem mūsu muskuļos un spiediena receptoriem locītavās, kas ļauj mums sajust, kur mūsu ķermenis atrodas telpā.
Līdzsvars - iekšējās auss vestibulārās sistēmas stimulācija, kas mums norāda mūsu ķermeņa stāvokli attiecībā pret gravitāciju.
Tātad, kas ir sensorās rotaļas?
Jēdzienā sensorās rotaļas ietilpst jebkura darbība, kas stimulē maza bērna maņas: tausti, ožu, smaržu, garšu, kustības, līdzsvaru, redzi un dzirdi.
Sensorās aktivitātes veicina izpēti un dabiski rosina bērnus izmantot zinātniskus procesus, kamēr viņi rotaļājas, rada, pēta un atklāj. Sensorās aktivitātes ļauj bērniem pilnveidot dažādus sensorās informācijas sliekšņus, palīdzot smadzenēm izveidot spēcīgākus savienojumus, lai apstrādātu un reaģētu uz sensoro informāciju.
Piemēram, sākotnēji bērnam var būt grūti atbilstoši rotaļāties ar vienaudzi, ja apkārtējā vidē notiek citas lietas ar konfliktējošu troksni. Tomēr, izmantojot sensorās rotaļas, pētot skaņas un uzdevumus, bērns iemācās pielāgoties, lai spētu bloķēt troksni, kas nav svarīgs, un koncentrēties uz rotaļām ar vienaudzi.
Lūk, 5 iemesli, kāpēc sensorās rotaļas ir vērtīgas:
- Pētījumi liecina, ka sensorās rotaļas veido nervu savienojumus smadzeņu ceļos, kas veicina bērna spēju veikt sarežģītākus mācību uzdevumus.
- Sensorās rotaļas veicina valodas attīstību, kognitīvo izaugsmi, sīko un lielo motoriku, problēmu risināšanas prasmes un sociālo mijiedarbību.
- Šis rotaļu veids palīdz attīstīt un uzlabot atmiņu.
- Sensorās rotaļas lieliski nomierina trauksmainu vai frustrētu bērnu.
- Tas palīdz bērniem apgūt sensorās īpašības (karsts, auksts, lipīgs, sauss).
5 ieguvumi bērna attīstībai no rotaļām ar klucīšiem
Katrs vecāks vai vecvecāks vēlas iepriecināt savu bērnu (vai mazbērnu) ar rotaļlietām, par kurām viņi būs sajūsmā. No otras puses, Jūs vēlaties piedāvāt bērnam izglītojošas rotaļlietas vai rotaļlietas, kas veicina Jūsu bērna attīstību.
Diemžēl viss nav tā, kā agrāk. Agrāk nebija daudz rotaļlietu, no kurām izvēlēties. Mūsdienās ir iespējams izvēlēties no tūkstošiem rotaļlietu, no kurām lielākā daļa nav izglītojošas; dažas pat nav drošas bērniem.
Taču ir kāda rotaļlieta, kura savu vērtību nav zaudējusi arī mūsdienās. Pareiz, Jūs uzminējāt - tie ir klucīši! Ja Jūs interesē, ko bērns iegūst spēlējoties ar klucīšiem, lasiet tālāk!
PALIELINA IZTĒLI UN STIMULĒ RADOŠUMU
Viena no labākajām lietām spēlējoties ar klucīšiem ir tā, ka bērni var eksperimentēt jebkurā vecumā. Spēlēšanās ar klucīšiem, ne tikai mudina bērnus riskēt un risināt problēmas, bet jau agrā vecumā attīsta radošās prasmes. Klucīši sniedz Jūsu bērnam brīvību būvēt visu par ko vien viņa milzīgā iztēle ir spējusi izsapņot. Neatkarīgi no tā, vai bērns vēlas uzcelt torni, dzīvnieku vai automašīnu, klucīši ļauj mazajam arhitektam izpausties caur radošumu.
UZLABO LASĪTPRASMI UN VALODAS PRASMES
Jūs jautāsiet kā? Kad bērni rotaļājas ar klucīšiem, viņi uzdod jautājumus un dalās idejās, runā ar saviem vienaudžiem, vecākiem, auklīti, audzinātāju, skolotāju par to, ko ir uzcēluši. Tas paver iespējas labākai saziņai starp abām pusēm, bērniem mācoties jaunus vārdus un jēdzienus.
Turklāt pētījumi ir parādījuši, ka bērnu iesaistīšanās stāstos ar klucīšiem, kā arī vairāk laika pavadīšana spēlējot lomu spēles, ir būtiska bērnības attīstības sastāvdaļa.
UZLABO MOTORIKU UN KOORDINĀCIJU
Kad bērns paņem vienu klucīti un novieto to virs otra, viņš attīsta smalko motoriku un strādā pie roku-acu koordinācijas.
Viena klucīšu kraušana uz otra, lai izveidotu augstus torņus, māca bērniem par līdzsvaru un uztveri. Kad tornis apgāžas un kluči nokrīt visapkārt, bērns pieliecas, lai paceltu tos, tādejādi viņš strādā pie kopējās pietupšanās un piecelšanās motorikas.
Maziem bērniem un pirmsskolas vecuma bērniem dažas lietas ir svarīgākas par viņu smalkās un lielās motorikas attīstīšanu. Spēlēšanās ar klucīšiem, sagatavo bērnu pirmskolai, darbojoties ar rokām, tiek stiprināti kritsikie roku, kāju, pēdu muskuļi. Katru dienu neilgu laiku spēlējoties ar klučiem, bērns uzlabo savu motoriku.
UZLABO MATEMĀTIKAS PRASMES
Kad bērns spēlējas ar klučiem, viņš iepazīstas ar dažādiem jauniem jēdzieniem, kā formas, izmēri, mērījumi, garumi, salīdzinājumi, simetrijas, skaitļi un daļas.
Kā raksta Science Daily, pētnieki atklāja, ka prasme spēlēties ar klucīšiem, uzlabo matemātiskās prasmes. Mazi bērni, kas labāk prata atkārtot kluču struktūru, tika atzīti par labākiem agrīnā matemātikā. Rotaļu klučus vecāki un skolotāji visā pasaulē izmanto kā instrumentu, tādu matemātisko jēdzienu mācīšanai kā saskaitīšana, atņemšana, reizināšana un frakcijas.
VIŅI MĀCĀS, KĀ DALĪTIES
Mēģinājums pārliecināt savu bērnu dalīties ar citiem, ir visu vecāku vissliktākais murgs, vai ne? Par laimi, klucīši ir vienkāršs veids, kā mudināt bērnu dalīties. Bērnam ir daudz vieglāk dalīties ar kaut ko tādu, kas viņam ir daudz (piemēram, klucīši), atšķirībā no figūriņām, kas viņiem ir tikai viena. Spēlējoties ar citiem bērniem, brāļiem, māsām, jūs varat mudināt savu mazo bērnu dalīties ar saviem klucīšiem. Jebkurā gadījumā bērnam būs jāmācās dalīties pirms došanās uz skolu; jūs taču nevēlaties, lai jūsu pirmklasnieka skolotājs jums pārmet, jo jūsu mazais skolēns neprot dalīties ar citiem bērniem!
Ir tik daudz lietu, ko bērni mācās no rotaļām ar klucīšiem, tāpēc ko jūs vēl gaidāt? Jūs varat iegādāties klucīšu komplektu, kas kļūs par ļoti īpašu jūsu bērnam vai arī no tiem varēs uzbūvēt visu, ko vien sirds kāro. Svarīgi ir tas, ka jūs pērkat bērniem drošus klucīšus.
Mēs esam radījuši jaunākāspaaudzes koka klucīšus – nostaļģiskajiem koka klucīšiem no Jūsu bērnības nu ir pieejama moderna inovācija ar mūsu rotaļīgajām 3D formām. Iztēle un dizains ir apvienojušies, lai radītu ideālus koka klucīšus!
Apskatiet mūsu interneta veikalu šodien, lai izvēlētos drošas un jautras rotaļlietas, kuras jūsu mazais iemīlēs uzreiz!
Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.