Kāpēc sensorās rotaļas ir svarīgas bērna attīstībai
No dzimšanas līdz agrai bērnībai bērni izmanto savas maņas,
lai pētītu un mēģinātu izprast apkārtējo pasauli. Viņi to dara, taustot,
garšojot, smaržojot, redzot, kustoties un dzirdot.
Bērni un pat pieaugušie vislabāk mācās un saglabā visvairāk informācijas, ja viņi izmanto savas maņas. Daudzas no mūsu mīļākajām atmiņām ir saistītas ar vienu vai vairākām maņām, piemēram, vasaras nakts ugunskura smarža vai dziesma, kuru atceraties no bērnības. Tagad, kad jūsu nāsis un ausu bungādiņas tiek stimulētas ar šīm pazīstamajām smaržām un skaņām, jūsu smadzenes aktivizē šo īpašo laiku atmiņu uzplaiksnījumus.
Smadzeņu attīstībai ir ļoti svarīgi nodrošināt bērniem iespēju aktīvi izmantot savas maņas, iepazīstot pasauli ar "sensorām rotaļām" - tās palīdz veidot nervu savienojumus smadzeņu ceļos.
Tas sekmē bērna spēju veikt daudz sarežģītākus mācību uzdevumus un sekmē kognitīvo izaugsmi, valodas attīstību, lielo motoriku, sociālo mijiedarbību un problēmu risināšanas prasmes.
Mēs bieži runājam par piecām maņām. Tās ir:
Garša - stimulācija, kas rodas, kad mūsu garšas receptori reaģē uz ķīmiskajām vielām mutē.
Tauste - stimulācija, ko rada mūsu taustes receptori ādā, kas reaģē uz spiedienu, siltumu/aukstumu vai vibrāciju.
Smarža - stimulācija, ko izraisa ķīmisko vielu receptori augšējos elpceļos (degunā).
Redze - gaismas receptoru stimulācija mūsu acīs, ko mūsu smadzenes interpretē kā vizuālus attēlus.
Dzirde - skaņas uztveršana ar iekšējās auss mehānikas palīdzību.
Tomēr ir vēl divi citi aspekti, kurus mēs parasti palaižam garām:
Ķermeņa apzināšanās (pazīstama arī kā propriocepcija) - atgriezeniskā saite, ko mūsu smadzenes saņem no stiepšanās receptoriem mūsu muskuļos un spiediena receptoriem locītavās, kas ļauj mums sajust, kur mūsu ķermenis atrodas telpā.
Līdzsvars - iekšējās auss vestibulārās sistēmas stimulācija, kas mums norāda mūsu ķermeņa stāvokli attiecībā pret gravitāciju.
Tātad, kas ir sensorās rotaļas?
Jēdzienā sensorās rotaļas ietilpst jebkura darbība, kas stimulē maza bērna maņas: tausti, ožu, smaržu, garšu, kustības, līdzsvaru, redzi un dzirdi.
Sensorās aktivitātes veicina izpēti un dabiski rosina bērnus izmantot zinātniskus procesus, kamēr viņi rotaļājas, rada, pēta un atklāj. Sensorās aktivitātes ļauj bērniem pilnveidot dažādus sensorās informācijas sliekšņus, palīdzot smadzenēm izveidot spēcīgākus savienojumus, lai apstrādātu un reaģētu uz sensoro informāciju.
Piemēram, sākotnēji bērnam var būt grūti atbilstoši rotaļāties ar vienaudzi, ja apkārtējā vidē notiek citas lietas ar konfliktējošu troksni. Tomēr, izmantojot sensorās rotaļas, pētot skaņas un uzdevumus, bērns iemācās pielāgoties, lai spētu bloķēt troksni, kas nav svarīgs, un koncentrēties uz rotaļām ar vienaudzi.
Lūk, 5 iemesli, kāpēc sensorās rotaļas ir vērtīgas:
- Pētījumi liecina, ka sensorās rotaļas veido nervu savienojumus smadzeņu ceļos, kas veicina bērna spēju veikt sarežģītākus mācību uzdevumus.
- Sensorās rotaļas veicina valodas attīstību, kognitīvo izaugsmi, sīko un lielo motoriku, problēmu risināšanas prasmes un sociālo mijiedarbību.
- Šis rotaļu veids palīdz attīstīt un uzlabot atmiņu.
- Sensorās rotaļas lieliski nomierina trauksmainu vai frustrētu bērnu.
- Tas palīdz bērniem apgūt sensorās īpašības (karsts, auksts, lipīgs, sauss).