Sensorās rotaļas: attīstošas aktivitātes jūsu mazulim vai pirmsskolas vecuma bērnam
Kad pieaugušie domā par mazu bērnu mācīšanu, viņi bieži
iedomājas burtu un ciparu kartītes, alfabēta iegaumēšanu un stāstu lasīšanu par
ikdienas darbiem.
Lai gan lasīšana, dziedāšana un mijiedarbība ar mācību materiāliem var būt vērtīgs veids, kā iepazīt pasauli, maziem bērniem nekas nav labāks par sensorām rotaļām.
Lai gan sensorās rotaļas ir pazīstamas jau kopš seniem
laikiem un maziem bērniem bieži vien ir dabiska parādība, daudzi vecāki pauž
neizpratni par to, kas tieši ir sensorās rotaļas un kādu labumu tās var sniegt
viņu bērnam.
Kas ir sensorās rotaļas?
Sensorās rotaļas ir rotaļu veids, kas aktivizē un stimulē bērna maņas. Bieži vien sensorās rotaļās galvenā uzmanība tiek pievērsta taustes, redzes un dzirdes stimulēšanai, jo šīs maņas ir vispieejamākās.
Kad bērni ir pavisam mazi, viņi galvenokārt mijiedarbojas ar pasauli, izmantojot piecas maņas (taustot, garšojot, dzirdot, redzot un saožot). Protams, Jūs pārliecināsieties, ka jūsu aktīvais mazulis, iesaistās pasaulē arī ar kustību un līdzsvara palīdzību.
Ar šīm maņām bērni iepazīst apkārtējo pasauli un izprot
daudzās jaunās lietas, ar kurām viņi saskaras katru dienu. Bērniem augot, viņi
sāk rotaļāties un caur rotaļām uzzina vairāk par apkārtējo pasauli.
Kādas ir sensoro rotaļu priekšrocības?
Pirmie 3 dzīves gadi bērnam ir straujas izaugsmes un attīstības laiks. Bērnam augot no zīdaiņa līdz mazam bērnam un pirmsskolas vecuma bērnam, viņš spēj uzņemt milzīgu informācijas daudzumu un pārvērst to darbīgās zināšanās par pasauli.
Sensorās rotaļas sniedz bērniem unikālu iespēju iepazīt pasauli tādā veidā, kas palīdz viņiem augt un attīstīties. Šāda veida aktīvas rotaļas palīdz veidot smadzenēs savienojumus, kas ļauj domāt un veikt arvien sarežģītākus uzdevumus.
Sensorās rotaļas veicina arī valodas attīstību, kognitīvo izaugsmi, attīsta sīko un lielo motoriku, kā arī sekmē sociālo mijiedarbību un sadarbību ar vienaudžiem. Sensorās rotaļas, kas, kā zināms, palīdz bērniem attīstīt sevis apzināšanos, var arī lieliski palīdzēt nomierināt bērnu, kurš var justies satraukts vai dusmīgs.
Sensorās rotaļas attīsta novērošanas prasmes un abstrakto domāšanu, kā arī veicina eksperimentēšanu.
Tagad, kad jūs zināt visus
ieguvumus, jūs, iespējams, vēlaties pamēģināt sensorās rotaļas arī savās mājās.
Bet ar ko sākt? Mēs esam sagatavojuši dažas idejas.
Sensoro rotaļu idejas un aktivitātes
Sensorās rotaļas var būt ļoti jautras, un bieži vien tās ir diezgan vienkārši īstenot, taču vecākiem var būt grūti izdomāt idejas, kā palīdzēt bērnam iesaistīties sensorās aktivitātēs. Iepazīstieties ar vienkāršām sensoro rotaļu idejām, kas jūsu mazulim vai pirmsskolas vecuma bērnam noteikti patiks!
IZVEIDOJIET SENSORO KASTI
Bērniem ir vienkārši izbaudīt sensorās rotaļas, ja izveidojat sensorās kastes, kuras viņi var izpētīt.
Lai izveidotu sensorās kastes, vienkārši piepildiet nelielu trauku vai kastīti ar dabas objektiem, piemēram, lapām, akmeņiem un smiltīm, kam ir dažādas tekstūras, lai jūsu mazulis varētu tās izpētīt.
Vai arī izmantojiet pārtikas produktus, piemēram, makaronus,
turku zirņus, rīsus vai pupiņas, kopā ar karotītēm, lāpstiņām un nelielām
rotaļlietām, ko noglabāt un pēc tam atrast.
Atcerieties, ka mazie bērni bieži pēta ne tikai ar rokām,
bet arī ar muti, tāpēc pārliecinieties, ka visi priekšmeti ir tīri, lai izvairītos
no aizrīšanās riska, vienmēr esiet blakus, kad mazulis rotaļājas.
SPĒLĒŠANĀS AR PĀRTIKU
Jā, pēc tam būs nekārtība un netīrība visapkārt, taču, ļaujot mazulim spēlēties ar ēdienu - to saspiežot, izsmērējot un nogaršojot -, bērns gūst juteklisku pieredzi, kas palīdz viņam mācīties. Vienā nelielā 2017. gada pētījumā Trusted Source atklājās, ka pirmsskolas vecuma bērni, kuri piedalījās sensorās rotaļās ar augļiem un dārzeņiem, biežāk ēda ne tikai eksperimentā iekļautos pārtikas produktus, bet arī citus jaunus pārtikas produktus.
Ja esat nobažījušies par to, kā veicināt rotaļas ar ēdienu, vienmēr varat censties nošķirt rotaļu un ēšanas laiku kā atšķirīgu laiku. Un, bērniem kļūstot lielākiem, jūs varat runāt par galda manierēm. Taču, kamēr bērni ir mazi, ēdiens var būt lielisks un drošs veids, kā, eksperimentējot un rotaļājoties, iepazīt tekstūru, garšu un smaržu.
Makaronu vēšana, jogurta smērēšana, pupiņu šķirošana - visas
šīs darbības var sagādāt prieku mazām zinātkārām rociņām un turklāt būt
garšīgas!
SKAŅU CAURULES
Lai izveidotu skaņu cauruli savam mazulim un palīdzētu viņam izveidot saikni ar apkārtējo dzirdamo pasauli, jums būs nepieciešami tikai daži vienkārši piederumi.
Vispirms saglabājiet dažus tukšus papīra dvieļu ruļļus. Pēc
tam sameklējiet dažādus materiālus, ko ievietot katrā caurulītē, piemēram,
nevārītus rīsus, žāvētas pupiņas vai pērlītes.
Visbeidzot, piepildiet katru caurulīti ar atšķirīgu
materiālu un droši nostipriniet caurulīšu galus (šim nolūkam var izmantot
līmlenti). Jūsu mazulis priecāsies dzirdēt, cik dažādas skaņas radīs šīs pēc
izskata līdzīgās rotaļlietas!
Ir daudz recepšu, kā pagatavot mīklu mājās un tas neprasa daudz līdzekļus. Taču, ja jums nav intereses pašiem gatavot sensoro mīklu, Ouwa Kids veikalā var iegādāties jau gatavu mīklu. Sensorās veidošanas mīklas tekstūra nodrošina, ka jūsu bērns rotaļājoties varēs stundām ilgi rullēt, griezt un veidot.
LĪDZSVARA BAĻĶIS
Vienmēr varat doties uz vietējo parku, lai paspēlētos uz līdzsvara baļķa, taču tās pašas prasmes varat apgūt arī mājās, izmantojot krāsotāju vai maskēšanas lenti. Vienkārši uzlīmējiet līnijas uz grīdas un aiciniet savu bērnu iet pa līniju.
NOMIERINOŠĀS PUDELES
Kad mazulim pasaule šķiet nekontrolējama, tas ir normāli un dabiski, ka viņš jūtas nomākts un izrāda savas lielās sajūtas. Ja meklējat veidu, kā palīdzēt mazajam nomierināties, kad viņu pārņem lielās emocijas, jums var palīdzēt nomierinoša pudele.
Lai izveidotu nomierinošu pudeli, jums būs nepieciešams: ūdens pudele, ūdens, caurspīdīga līme, pārtikas krāsviela un nedaudz mirdzumu. Lai to izveidotu, vienkārši piepildiet pudeli ar ūdeni, kas sajaukts ar caurspīdīgo līmi, un pēc tam pievienojiet dažus pilienus pārtikas krāsvielas un dažus pilienus mirdzumu, pirms aizverat vāciņu.
Kad jūsu bērns jūtas dusmīgs vai nesavaldīgs, viņš var sakratīt pudelīti un pēc tam dziļi ieelpot, vērot, kā pudeles apakšā atkal nosēžas spīdumi.
SMILŠU KASTE
Ja vēlaties, lai bērns vairāk laika pavdītu laukā un sajustu svaigo gaisu un sauli, iegādājieties smilšu kasti un dažas labas smilšu rotaļlietas, kas palīdzēs bērnam iepazīt pasauli.
Jums nav nepieciešams nekas īpašs, lai smilšu kaste sagādātu
daudz jautru brīžu mazajiem. Bieži vien pietiek ar vienkāršiem priekšmetiem,
piemēram, lāpstiņām un krūzītēm, lai veicinātu viņu iztēli un liktu spēlēties!
ŠŪPOLES, ŠŪPOLES, ŠŪPOLES
Šūpoles ir iecienīta rotaļu laukuma sastāvdaļa, taču apsveriet iespēju izaicināt savu bērnu izmantot tās jaunā veidā. Mudiniet viņu pamēģināt šūpoties uz vēdera, Supermena stilā.
Tā vietā, lai stumtu no aizmugures, maigi pavelciet kājas un
pēc tam atlaidiet. Pagrieziet šūpoles vienā virzienā un pēc tam ļaujiet tām
griezties atpakaļ pretējā virzienā.
Nevarat doties uz parku vai ārā? Izmantojiet segu, lai
izveidotu šūpuļtīklu, ko jūs un vēl viens pieaugušais varat viegli šūpot uz
priekšu un atpakaļ.
IZVEIDOJIET DĀRZU
Šī ir jautra aktivitāte, ko varat darīt kopā un tā ir saistīta ar ilgstošu sensoro ieguvumu. Jums nav vajadzīgs liels dārzs - jūs varat iesēt mazas sēkliņas olu kastītēs arī istabā.
Augsnes irdināšana, sēklu šķirošana, laistīšana un iestādīto
puķu vai garšaugu smaržošana stimulēs maņas.
GARŠAS TESTA IZAICINĀJUMS
Mazajam augot, paplašinās arī aktivitāšu veids, kurās viņš var iesaistīties. Kad bērns ir sasniedzis pirmsskolas vecumu, viņš, visticamāk, ir gatavs garšas testa aktivitātei.
Lai izveidotu garšas testu, palūdziet bērnam aizvērt acis vai aizsieniet viņam acis un piedāvājiet dažādus augļus, kas viņam garšo. Kad bērns nogaršo katru augli, palūdziet viņam uzminēt, ko viņš degustē!
MAIZES CEPŠANA
Lai gan ēdiena gatavošana un cepšana ir lielisks veids, kā palīdzēt bērniem mācīties un augt, maizes cepšana sniedz unikālas sajūtu aktivitātes, jo mazajiem bērniem ir iespēja mīcīt maizi, pirms tā izcepas.
Lai gan tas bieži vien ir lēnāk nekā to darīt pašam, centieties, lai bērns varētu nomērīt, ieliet un sajaukt sastāvdaļas, kamēr jūs kopā gatavojat mīklu!
PAŠDARINĀTI MŪZIKAS INSTRUMENTI
Vēl viena aktivitāte, kas pirmsskolas vecuma bērniem parasti patīk, ir pašu radīti mūzikas instrumenti. Bērni (ar nelielu palīdzību) var izveidot orķestra instrumentus no priekšmetiem, kas bieži vien ir atrodami mājās.
Apsveriet iespēju izgatavot marakasas no žāvētām pupiņām,
papīra krūzes un vaska papīra vai ģitāru no tukšas salvešu kastītes un gumijas strēmelēm.
LĒKĀŠANAS PRIEKS
Lēkšana ir lielisks veids, kā atbrīvot enerģiju un arī stimulēt jūsu mazuļa kustību izjūtu. Ir daudz lielisku veidu, kā īstenot lēkāšanas aktivitātes - lecamauklas, mazi vingrošanas batutiņi, sēdēšana uz vingrošanas bumbas.
Izmēģiniet izveidot šķēršļu joslu, kurā jūsu mazulim būs jālien un jāpārlec pāri nelieliem objektiem, kas atrodas viņa ceļā. To var darīt ārā, izmantojot ietves krītu un mazus akmentiņus vai rotaļlietas, vai arī iekštelpās, izmantojot segas, spilvenus un plīša dzīvniekus kā šķēršļus un celiņus.
DUBĻU VIRTUVE
Ja jums patīk ideja par ēdiena gatavošanu kopā ar bērnu, bet jūs labprātāk vēlētos, lai nekārtība un netīrība paliek ārpus telpām, apsveriet iespēju ļaut bērnam izveidot dubļu virtuvi un radīt receptes no visa, ko viņš var atrast dabā.
Piedāvājiet viņiem dažus katlus un pannas, nedaudz ūdens un karoti,
un jūs būsiet pārsteigti, cik ilgi viņi ar prieku varēs cept dubļu kūciņas!
GLEZNOŠANA CAUR ZIP-LOCK MAISIŅU
Vēl viens “mess-free” rotaļu veids, kā palīdzēt bērniem izprast krāsas un sajust, kā starp pirkstiem rodas sajūta, ir ļaut viņiem krāsot caur plastmasas maisiņu.
Lai radītu “mess-free” gleznošanu, vienkārši ievietojiet
papīra lapu ar dažiem krāsas pilieniem Zip-lock maisiņā un aiztaisiet to. Pēc
tam, kad jūsu mazais būs veltījis kādu laiku, lai izspiestu krāsu pa maisiņa
sienām, jums būs gan meistardarbs, ko pielikt pie sienas, gan noguris mazulis.
SASALDĒTAS ROTAĻLIETAS
Mācīt bērnam par karstumu un aukstumu var būt diezgan sarežģīti, taču ar nelielu ledus kārtiņu un dažām miniatūrām rotaļlietām jūsu mazulis pats varēs izbaudīt šīs sajūtas.
Lai izveidotu iesaldēto rotaļlietu aktivitāti, vienkārši sasaldējiet dažas miniatūras rotaļlietas (piemēram, dzīvnieku figūriņas) ledū un pēc tam ļaujiet mazulim ar rokām manipulēt ar ledu, līdz priekšmeti atbrīvojas. Varat arī sagādāt bērniem draudzīgus instrumentus ledus smalcināšanai un siltāku ūdeni ledus izkausēšanai.
Šī aktivitāte var būt mazliet slapja, tāpēc, iespējams,
vislabāk to organizēt ārā karstā dienā.
KAS TAS IR?
Jūsu vecākajam pirmsskolas vecuma bērnam, visticamāk, ir daudz jautājumu. Šoreiz ļaujiet viņam pašam atrast atbildes, izmantojot minēšanas spēli.
Turiet kādu priekšmetu tā, lai tas nebūtu redzams, bet
izmantojiet to, lai radītu kādu skaņu, piemēram, papīra čaukstēšanu,
rotaļlietas pogas nospiešanu, bumbiņas lēkāšanu, un palūdziet bērnam uzminēt,
kurš priekšmets rada šo skaņu.
Vai arī tādā pašā veidā izmantojiet ožu sajūtu - mudiniet
bērnu uzminēt spēcīgas, bet pazīstamas smaržas, piemēram, augļu, sīpolu,
kafijas vai ziedu.
FILCA BUMBIŅU ŠĶIROŠANA
Filca bumbiņas ir ļoti interesantas jebkuram bērnam, kurš ir pietiekami vecs, lai neliktu tās mutē. Šīs mīkstās bumbiņas ir arī lielisks sensorās mācīšanas līdzeklis, kas var palīdzēt bērniem iepazīt lielumu un krāsu.
Lai izveidotu šķirošanas aktivitāti ar filca bumbiņām, vienkārši ieberiet maisiņu ar tām vienā traukā un sagādājiet vairākus mazākus traukus šķirošanai. Pirmsskolas vecuma bērniem bieži vien patīk šķirot pēc krāsas un lieluma. Lai padarītu šķirošanu sarežģītāku, ļaujiet viņiem izmantot standziņas vai plastmasas pincetes, lai šķirojot paņemtu bumbiņas pa vienai.
PĒRLĪŠU VĒRŠANA
Pērlīšu vēršana sniedz bērniem iespēju ar pirkstiem pārbīdīt pērlīšu kolekciju, kā arī iespēju izvēlēties krāsas, faktūras un rakstus, verot pērlītes uz aukliņas.
Vecāki bērni varēs vērt pērlītes uz parastām aukliņām, bet
jaunāki bērni varēs labāk iesaistīties šajā aktivitātē, izmantojot pūkainas
stieplītes, kas neļaus pērlītēm darba gaitā noslīdēt.
ŪDENS ROTAĻAS
Ja vien jūsu bērns neiebilst pret saslapināšanos, ūdens rotaļas ļaus viņam iesaistīties sensorās spēlēs ar visu ķermeni.
Ja jums ir bērnu baseins, piepildiet to ar ūdeni un sagatavojiet dažas krūzītes, bumbas un citus sadzīves priekšmetus, lai bērni varētu iepazīt ūdeni.
Ja jums nav bērnu baseina, varat vienkārši piepildīt
vairākas vanniņas vai traukus ar ūdeni un ļaut bērniem liet un šļakstīties pēc
sirds patikas!
NOSLĒGUMĀ
Sensoro rotaļu aktivitātēm nav jābūt sarežģītām, lai tās būtu jautras, un bieži vien tām ir nepieciešami tikai daži priekšmeti, kas, visticamāk, jau ir jūsu mājās.
Lai gan dažkārt tās var būt arī netīras, palīdzot bērnam
iesaistīt savas maņas, viņam būs iespēja mācīties un augt, mijiedarbojoties ar
apkārtējo pasauli!